Kredyt hipoteczny w 2023 r. będzie można uzyskać łatwiej, jednak co z jego spłatą? Czy oprocentowanie kredytu hipotecznego spadnie? Omawiam kilka kluczowych kwestii.
Najtańszy kredyt hipoteczny w historii, czyli zapowiedź nowego programu rządowego o bezpiecznym kredycie rozbudziła w wielu nadzieję na własny dom. Nic w tym dziwnego, bo to rozwiązanie wygląda bardzo korzystnie. Jednak to niejedyny czynnik, który może wpłynąć na rynek kredytów hipotecznych. Pozostają też kwestie zdolności kredytowej, wprowadzanie WIRONU i redukcja bufora kredytowego przez KNF. Jeśli interesują Cię nadchodzące zmiany, zapraszam do lektury tego poradnika.
Kredyt hipoteczny w 2023 r. – wzrost zdolności kredytowej
19 stycznia HRE Investments opublikował wyniki badań przeprowadzonych w kwestii zdolności kredytowej. Jak się okazuje, w styczniu we wszystkich bankach, które wzięto pod uwagę, zauważono wzrost zdolności kredytowej w porównaniu do końca roku 2022. I tak na przykład w Banku PKO BP 3-osobowa rodzina (dwóch pracujących rodziców + dziecko) z dochodem w wysokości 9434 zł otrzymałaby 498 800 zł przy RRSO na poziomie 9,16%. Oczywiście jest to sytuacja modelowa, gdyż wybór kredytu hipotecznego i ostateczne oferty banku zależą od wielu czynników.
Najtańszy kredyt w historii
Kredyty hipoteczne w 2023 r. prezentują się niezwykle interesująco za sprawą planowanego przez rząd na koniec lata programu – Bezpieczny Kredyt 2%. Jest to system dopłat do kredytu, który dla uczestników programu oznacza gwarantowane oprocentowanie kredytu w wysokości 2% przez okres 10 lat. Dopłaty te będą finansowane przez budżet państwa. Więcej na temat programu, warunkach i innych planowanych przez rząd rozwiązaniach w tej kwestii dowiesz się tutaj: Program Pierwszy Mieszkanie.
KNF obniży bufor kredytowy
Pożyczka hipoteczna wiąże się z uwzględnieniem przez banki tzw. bufora, który służy do oceny wypłacalności kredytobiorców. Do tej pory banki analizując zdolność kredytową, musiały brać pod uwagę nie tylko obowiązujący w danym momencie wskaźnik oprocentowania kredytu, ale też wyższy o 5 pkt procentowych. Chodzi o to, by sprawdzić, czy klienci poradzą sobie w sytuacji, gdy oprocentowanie kredytu wzrośnie. Jednak teraz, gdy nie brakuje oznak zatrzymania inflacji, Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała obniżyć poziom bufora do 2,5 pkt procentowych dla kredytów z tymczasowo stałym oprocentowaniem.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego – WIBOR i WIRON
WIBOR to jedno z najpopularniejszych słów w kwestii kredytów mieszkaniowych, ostatnio o niezbyt dobrych konotacjach. Jednak dobra wiadomość jest taka, że stawka WIBOR 3M z początkiem roku przekroczyła próg 7%, na korzyść kredytobiorców. Aktualnie (10.02.23 r.) wynosi ona 6,94%. Jak twierdzą ekonomiści, podwyżki stóp procentowych z dużym prawdopodobieństwem już się zakończyły, a może to nawet zapowiadać kolejne spadki wartości wskaźnika. To oznacza, że spłata kredytu hipotecznego będzie łagodniejsza. Warto też pamiętać, że w ofertach kredytów coraz częściej pojawia się wskaźnik WIRON, który niemal zawsze jest niższy od WIBORU.
Gwarantowane kredyty hipoteczne
Warto również pamiętać o możliwości uzyskania gwarantowanego kredytu hipotecznego. W ramach tego rozwiązania od maja zeszłego roku rodziny mogą starać się o pożyczkę bez posiadania wkładu własnego. Więcej na temat warunków przystąpienia do programu opowiadam tutaj: Dom bez wkładu własnego. Natomiast w marcu 2023 r. pojawi się kilka zmian, dzięki którym więcej osób będzie mogło skorzystać z tego rozwiązania.
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, będzie łatwiej zaciągnąć kredyt hipoteczny w 2023 r. Oznacza to, że możemy spodziewać się sporego ożywienia w branży budowlanej. Jeśli chcesz się na to przygotować, to już dziś zapisz się na mój bezpłatny webinar. Opowiadam tam, jak zbudowałem ponad 100 domów w trzecim roku funkcjonowania swojej firmy budowlanej, bez własnej inwestycji i doświadczenia w budowlance.