pierwsze mieszkanie

Program Pierwsze Mieszkanie, czyli zapowiedź dwóch sposobów wsparcia osób, które do tej pory nie mogły pozwolić sobie na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Program Pierwsze Mieszkanie prawdopodobnie ruszy już w III kwartale 2023 roku. Powstały dwa rozwiązania pomocy rodzinom, które chcą kupić pierwsze mieszkanie: Bezpieczny Kredyt 2 proc. i Konto Mieszkaniowe. W ramach pierwszego rozwiązania uczestnicy otrzymają dopłatę do kredytu mieszkaniowego. Druga opcja to konto oszczędnościowe, a wraz z nim gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej.

Program Bezpieczny Kredyt 2% i jego założenia

Bezpieczny Kredyt to system dopłat do kredytu mieszkaniowego, który dla uczestników programu oznacza gwarantowane 2-procentowe oprocentowanie kredytu przez okres 10 lat. Pozostałą część oprocentowania, czyli różnicę pomiędzy stałą stopą procentową opartą o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie procentowej, a 2% stopą pokryje budżet państwa.

Maksymalna wysokość kredytu

Wysokość kredytu na zakup pierwszego mieszkania w ramach omawianego programu to:

 • 500 tys. zł w przypadku singli;
 • 600 tys. zł dla małżeństw i rodzin z dziećmi.

Kto może skorzystać z programu?

Program związany z gwarantowanym 2% oprocentowaniem kredytu skierowany jest dla osób w wieku do 45 lat (w dniu udzielenia kredytu), które nie miały i nie mają mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dodatkowo nie mogą też mieć spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców warunek wiekowy musi spełniać przynajmniej jedna osoba.

Szczegóły programu

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą skorzystać osoby, które nie zgromadziły wkładu własnego – w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego (ustawa o kredycie gwarantowanym). Program Pierwsze Mieszkanie przewiduje zakup mieszkania z rynku wtórnego, jaki i pierwotnego. Środki będzie można też przeznaczyć na zakup działki budowlanej i budowę domu. Program nie przewiduje limitu ceny za 1 m2 mieszkania.

Symulację spłaty kredytu w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. można znaleźć tutaj.

Program Konto Mieszkaniowe i jego założenia

Druga część programu Pierwsze Mieszkanie to specjalne konto oszczędnościowe. Przeznaczone jest dla osób, które zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego planują w przyszłości. Z programu będą mogły skorzystać też rodziny, które posiadają już mieszkanie, ale jego metraż jest ograniczony. W celu założenia konta mieszkaniowego nie może on przekraczać:

 • 50 m2 – rodzina z 2 dzieci
 • 75 m2 – rodzina z 3 dzieci
 • 90 m2 – rodzina z 4 dzieci
 • w przypadku rodzin z 5 lub większą liczbą dzieci nie ma ograniczeń metrażowych.

Zasady oszczędzania

Program pomocy oszczędzającym zobowiązuje uczestników do systematycznego odkładania środków na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego przez okres od 3 do 10 lat. Kwota minimalnej wpłaty to 500 zł, a maksymalnej – 2000 zł. Uczestnikom będą przysługiwały wakacje od oszczędzania – jeden miesiąc w danym roku kalendarzowym bez żadnych konsekwencji.

Gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej

Atutem oszczędzania w ramach programu Pierwsze Mieszkanie: Konto Mieszkaniowe jest gwarantowana premia mieszkaniowa. Jej wysokość będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań. Taka premia naliczana będzie w każdym roku oszczędzania oraz wypłacana jednorazowo. Odsetki będą podlegały zwolnieniu z podatku Belki.

Kto otrzyma premię mieszkaniową?

Premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą możliwe tylko w przypadku wypłaty zaoszczędzonych środków na:

 • zakup pierwszego mieszkania;
 • zakup domu;
 • realizację budowy domu;
 • sfinansowanie partycypacji w TBS lub SIM;
 • sfinansowanie części kosztów inwestycji w kooperatywie mieszkaniowej lub spółdzielni.

Aby premia została naliczona, uczestnik musi dokonać przynajmniej 11 wpłat w ciągu roku w wysokości minimum 500 zł.

Program Pierwsze Mieszkanie to odpowiedź rządu na wysokie ceny mieszkań związane z inflacją. Zapewnia możliwość skorzystania z bezpiecznego kredytu osobom, które obawiają się zaciągnięcia pożyczki właśnie ze względu na zmienne i wysokie oprocentowanie. To również możliwość bezodsetkowego oszczędzania na mieszkanie i otrzymanie dodatkowej premii za systematyczne wpłaty. Myślę, że oba programy mogą mieć dość spory wpływ na rynek nieruchomości, a więcej na ten temat opowiadam na moim webinarze.

Similar Posts