Domy szkieletowe, ze względu na szybkość budowy, nieco niższą cenę i coraz większą wiedzę fachowców zyskują popularność. Poznaj wady i zalety tej technologii budowlanej.
Rozprawianie się z mitami dotyczącymi budowy domu szkieletowego to dla znawców tematu chleb powszedni. Często słyszy się, że są one zimne, mało wytrzymałe i kosztują tyle samo co domy murowane. Czy rzeczywiście tak jest? Czy warto zdecydować się na dom szkieletowy? Przeczytaj i sprawdź!
Dom szkieletowy – zalety
Domy szkieletowe, potocznie zwane kanadyjkami to budynki o konstrukcji drewnianej lub stalowej, które ostatnio pojawiają się na prywatnych działkach jak grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, gdyż technologia szkieletowa ma wiele zalet i to one najczęściej wpływają na ostateczną decyzję o budowie inwestora.
Dom drewniany buduje się szybciej
W czasie budowy domu w technologii szkieletowej odpada większość prac mokrych. Dzięki temu czas powstawania inwestycji jest mocno skrócony. Szkielet drewniany stawia się w kilka lub kilkanaście tygodni, jednak ostatecznie wszystko zależy od projektu domu, rodzaju fundamentu czy samej wielkości budynku.
Budowa domu szkieletowego jest tańsza
Powszechnie panuje przekonanie, że domy drewniane są tańsze od domów murowanych. Aby to sprawdzić, najlepiej sporządzić wstępny kosztorys poszczególnych etapów budowy w jednej i drugiej technologii, w oparciu o aktualne ceny za materiały budowlane i robociznę. Porównując dom murowany i szkieletowy o zbliżonych parametrach, cena wykończonego domu drewnianego jest zwykle o kilka procent niższa, chociażby ze względu na lżejszą konstrukcję i niższe koszty fundamentów, ale nie jest to regułą.
Domy szkieletowe można budować przez cały rok
Zaletą domów stawianych w konstrukcji szkieletowej jest możliwość budowy również w czasie zimy. Należy jednak pamiętać, by wstępne prace mokre były zakończone przed nastaniem ujemnych temperatur.
Szybkie nagrzewanie domów szkieletowych
Wychłodzony dom szkieletowy można ogrzać w kilka godzin, co jest jedną z największych zalet takiego budownictwa. W przypadku domu murowanego ogrzewane jest nie tylko powietrze wewnątrz budynku, ale również wyziębione, grube mury. To sprawia, że uzyskanie optymalnej temperatury w domu tradycyjnym może trwać nawet kilka dni.
Dom szkieletowy – wady
Domy szkieletowe mają też swoje minusy, które mogą zniechęcić wielu potencjalnych inwestorów. Zanim więc zdecydujesz się na budowę domu w takiej technologii, przeanalizuj również argumenty przeciw. Sprawdź, czy to co mówią o domach szkieletowych pokrywa się z rzeczywistością.
Lekka konstrukcja domu szkieletowego
Konstrukcja szkieletowa często określana jest jako mało odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy trzęsienie ziemi. Można się też spotkać ze stwierdzeniem, że drewniane domy szkieletowe są jednopokoleniowe. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Wiele tego typu budynków nawet po kilkudziesięcioletnim użytkowaniu cieszy się świetnością. Ponadto, domy o konstrukcji szkieletowej powstają w różnych rejonach świata, łącznie z tymi najbardziej narażonymi na wichury i trzęsienia ziemi. Kluczem jest oczywiście zastosowanie wysokiej jakości materiałów i budowanie w oparciu o fachową wiedzę.
Dom szkieletowy szybko się wychładza
Dom szkieletowy szybko się nagrzewa, ale niestety równie szybko się wychładza. Jego lekka konstrukcja ma mniejszą zdolność do akumulacji ciepła. W związku z tym można się spotkać z opinią, że dom szkieletowy nie jest energooszczędny. Wszystko jednak zależy od konstrukcji ścian, izolacji i ich zabezpieczenia. Jeśli są one wykonane poprawnie, ewentualne straty ciepła nie są aż tak odczuwalne. Kiedy już dojdzie do wychłodzenia budynku, przywrócenie optymalnej temperatury będzie trwało zaledwie kilka godzin.
Konieczność zgromadzenia całego budżetu na początku budowy
To, że budowa domu szkieletowego trwa krócej dla wielu inwestorów stanowi zaletę – mogą oni korzystać z nieruchomości już w kilkanaście tygodni od rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych. Z drugiej strony krótki czas powstawania domu wymaga zgromadzenia całości nakładów pieniężnych na początku budowy, co może stanowić utrudnienie. W przypadku domów murowanych budowa jest podzielona na poszczególne etapy, a zatem finansowanie powstawania nieruchomości odbywa się cyklicznie.
Konstrukcję domu szkieletowego trzeba wzmocnić
Lekka konstrukcja szkieletowa wymaga zaaranżowania wnętrza już na etapie budowy. Projekty domów szkieletowych powinny uwzględniać na przykład to, gdzie zostaną powieszone szafki kuchenne. Trzeba bowiem wiedzieć, w którym miejscu należy wzmocnić ściany. Sprawa ma się podobnie z wieszaniem ciężkich obrazów i półek w innych pomieszczeniach domu szkieletowego, a także z ustawianiem topornych mebli w budynku z drewnianym stropem.
Kanadyjki od zewnątrz jak domy murowane
Ściany zewnętrzne budynków o konstrukcji szkieletowej można z łatwością otynkować, zastosować okładzinę drewnianą lub ceglaną. W tej kwestii występuje pełna dowolność po stronie inwestora, przez co wykończony dom szkieletowy może być nie do odróżnienia od domu murowanego.
Decydując się na dom szkieletowy, warto uwzględnić wady i zalety technologii tego typu. Trzeba przyznać, że większość mitów dotyczących budynków o konstrukcji szkieletowej można bardzo łatwo obalić. Warunkiem jest przede wszystkim zastosowanie solidnych materiałów, wysokiej jakości drewna i znajomość technologii. Czy domy szkieletowe są dla każdego? Nie. Z pewnością znajdzie się wielu przyszłych inwestorów, dla których tradycyjny dom murowany będzie lepszą opcją. W drugą stronę znajdą się również tacy, dla których istotne będą: krótszy czas budowy, szybkość nagrzewania budynku i inne zalety domów szkieletowych.