okna balkonowe

Okna balkonowe dają możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza, porządnego przewietrzenia mieszkania i wyjścia na taras. Sprawdź, jak je wybrać!

Okna balkonowe i drzwi tarasowe – czym one się różnią? Producenci używają różnych nazw, jednak w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Zazwyczaj okna balkonowe czy tarasowe od okien zwykłych nie odróżniają się niczym, prócz rozmiaru. Z kolei pojęciem drzwi tarasowych najczęściej określa się okna o szerokich profilach i specjalnych systemach otwierania.

Okna balkonowe – materiał

W kwestii okien tarasowych mamy do wyboru kilka materiałów: PVC, drewno oraz aluminium. Okna plastikowe są zwykle najtańsze, jednak nie nadają się do dużych przeszkleń. Okna drewniane są nieco bardziej wytrzymałe, jednak wymagają pielęgnacji i są podatne na działanie czynników zewnętrznych. Najtrwalsze, ale również najdroższe są okna balkonowe aluminiowe. Są one stosowane najczęściej w przypadku dużych przeszkleń. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach, z których wykonuje się okna, kliknij tutaj.

Okna tarasowe – parametry techniczne

Dom energooszczędny to dom, w którym znajdują się ciepłe okna. Zatem wybierając drzwi balkonowe, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który w specyfikacjach technicznych okien określony jest jako „Uw”. Im niższa liczba tego parametru, tym mniej ciepła ucieka przez okna. Jednak ważne są również inne parametry okien, o których opowiadam tutaj.

Rodzaje drzwi tarasowych

Okna balkonowe produkowane są jako kilka różnych typów. Przede wszystkim chodzi tutaj o system otwierania. Aby wybrać najlepsze drzwi balkonowe do swojego mieszkania, warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne ich rodzaje.

Okna balkonowe rozwierno-uchylne

Do niedawna najpopularniejszym rodzajem drzwi balkonowych były te z rozwiernym systemem otwierania. Zazwyczaj są to drzwi jedno lub dwuskrzydłowe. Takie drzwi można otworzyć szeroko lub tylko uchylić, celem przewietrzenia mieszkania. W przypadku okien dwuskrzydłowych zyskujemy szersze przejście, większy przewiew i przestrzeń. Dostępne są w wersji ze słupkiem lub bez słupka, jednak ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza.

Drzwi tarasowe przesuwne

Niezwykle popularną obecnie opcją są drzwi przesuwne, oparte na różnych systemach otwierania:

  • podnoszono-przesuwny – ruchome skrzydło delikatnie się podnosi, a następnie odsuwa za skrzydło stałe;
  • uchylno-przesuwny – w ramach tego systemu, ruchome skrzydło uchyla się, a następnie przesuwa za skrzydło nieruchome;
  • odstawno-przesuwny – polega na odstawieniu skrzydła ruchomego na odległość 6 mm, co umożliwia wietrzenie przez szczelinę.

Drzwi tarasowe przesuwne mają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają zastosowanie dużych przeszkleń, przy łatwym użytkowaniu. Poza tym, otwarte okno nie zabiera przestrzeni w mieszkaniu. Dostępne są również drzwi tarasowe przesuwne z ukrytą w ścianach, suficie i podłodze ramą.

Okna balkonowe harmonijkowe

Ciekawą propozycją są również drzwi tarasowe tzw. harmonijki. Ich zaletą jest możliwość otwarcia dużej przestrzeni, bez nieruchomych skrzydeł i słupków. Wszystkie skrzydła są ruchome i składają się jedno na drugie. Dzięki temu możliwe jest zabudowanie bardzo dużych powierzchni i całkowite ich otwarcie.

Okno balkonowe otwierane na zewnątrz

Ciekawą, aczkolwiek dość rzadko spotykaną opcją są drzwi balkonowe otwierane na zewnątrz. Dzięki temu po otwarciu nie zabierają one miejsca w mieszkaniu. Jednak przed wyborem takich drzwi należy sprawdzić, czy i jaki mają system antywłamaniowy.

Okno dachowe z balkonem

Kto powiedział, że na poddaszu przy skośnym dachu nie może być balkonu? Jest to jak najbardziej możliwe dzięki zastosowaniu okien dachowych balkonowych. Jedno okno składa się z dwóch części okiennych oraz specjalnej barierki. W takim układzie można swobodnie stanąć w oknie. Możliwy jest też montaż niewielkiego balkonu, jednak konstrukcja dachu powinna być odpowiednio wzmocniona.

Okna balkonowe – wymiary

W przypadku okien tarasowych średnich rozmiarów będziemy mieli nieco większy wybór systemów. Jeżeli jednak zależy nam na bardzo dużych przeszkleniach i zabudowaniu dużej przestrzeni okiennej, musimy sprawdzić w ofercie producenta, jakie poszczególne typy okien będą odpowiednie dla konkretnego rozmiaru. Duże okna przesuwne i harmonijkowe zazwyczaj wykonywane są na specjalne zamówienie. Muszą być bowiem wykonane z odpowiednich materiałów, a także należy zastosować odpowiedni dla danej powierzchni system. Jeżeli interesuje cię konkretny rodzaj drzwi balkonowych, sprawdź oferty producentów. W specyfikacji będą podane maksymalne wymiary (wysokość, szerokość, ale też powierzchnia), dla jakich można zastosować konkretny system.

Standardowe wymiary okien balkonowych

Wymiary standardowych okien balkonowych określa norma BN-85/7153-02. Jednak zanim zamówisz takie okna, dokonaj dokładnych pomiarów wnęk. Pamiętaj, by uwzględnić miejsce na piankę montażową.

Similar Posts