Instalacja grzewcza w nowym domu – podłogówka, kaloryfery, a może jedno i drugie? Jaka instalacja centralnego ogrzewania sprawdzi się najlepiej w nowym domu?
Gdy konstrukcja domu już stoi, powoli zamykają ją okna, pojawiają się tynki i kolejne instalacje, w tym również instalacja grzewcza. Źródłem ciepła w takiej instalacji mogą być kotły na paliwa stałe, gaz, olej, ale też instalacja fotowoltaiczna i pompy ciepła. Jednak to jakby osobna kwestia, ponieważ o nasz komfort cieplny wewnątrz budynku dbają elementy instalacji, które tę energię cieplną emitują. Zwykle są to grzejniki, szczególnie w starszych budynkach, jednak w nowo powstających domach, inwestorzy zastanawiają się nad ogrzewaniem podłogowym. W tym poradniku znajdziesz porównanie tych instalacji!
Instalacja centralnego ogrzewania
Dawniej domy ogrzewano miejscowo, poprzez różnego rodzaju paleniska, jednak nie było to rozwiązanie efektywne. Tak jak w przypadku tradycyjnego kominka (bez płaszcza wodnego), komfort cieplny występuje wyłącznie tam, gdzie ten kominek się znajduje. Z tego powodu powstało ogrzewanie centralne, które umożliwia ogrzewanie wielu pomieszczeń z jednego źródła ciepła za pomocą instalacji grzewczej, czyli rozprowadzonych w budynku rur lub kanałów. Na końcu instalacji znajdują się emitery ciepła, rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej są to grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.
Tradycyjne grzejniki
Kaloryfery to rozwiązanie popularne, szczególnie w starszych budynkach. Sprawdzają się w przypadku instalacji grzewczej wysokotemperaturowej, gdzie źródłem ciepła są kotły na paliwa stałe, kocioł olejowy, czy niekondensacyjny kocioł gazowy. Zaletą tradycyjnych grzejników są niższe koszty instalacji, łatwiejszy montaż i ewentualne naprawy, a także to, że kaloryfery dobrze radzą sobie z ogrzewaniem budynków bez ocieplenia lub z ociepleniem słabym. Grzejniki nie wymuszają na inwestorach zastosowania konkretnych posadzek.
Mimo że kaloryfery to rozwiązanie prostsze, nie są one bez wad. Przede wszystkim do osiągnięcia optymalnego komfortu cieplnego potrzebna jest wyższa temperatura wody wewnątrz instalacji. W pomieszczeniu ogrzewanym przez klasyczny grzejnik często występuje suchsze powietrze. Jednak tym, co najbardziej odstrasza inwestorów od zastosowania grzejników, jest fakt, że zabierają one miejsce w pomieszczeniach i negatywnie wpływają na ich estetykę i możliwość aranżacji.
Ogrzewanie podłogowe
Powyższe wady kaloryferów skłaniają inwestorów do zastosowania ogrzewania podłogowego. Taka instalacja dobrze sprawdzi się w budynkach, w których występuje niskotemperaturowe źródło ciepła, jak na przykład pompy ciepła, kolektory słoneczne, kocioł kondensacyjny gazowy. W celu dostarczenia ciepła montuje się rurki, które rozmieszczone są na całej powierzchni podłogi. Woda przepływająca przez taką instalację może mieć niższą temperaturę niż temperatura wody w grzejnikach. Komfort cieplny w pomieszczeniach z podłogówką osiąga się zatem przy niższej temperaturze ogólnej, ponieważ ciepło oddaje cała powierzchnia podłogi przez promieniowanie od dołu go góry.
W pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogówkę panuje optymalna wilgotność, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Tym, co w ogromnym stopniu wpływa na wybór ogrzewania podłogowego, jest brak obecności dodatkowych elementów grzewczych – rury ukryte są w podłodze, a więc nie ma problemu z dowolną aranżacją pomieszczeń. Podłogówka bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, takich jak kuchnie i łazienki. Co ciekawe, tego typu instalacja nie musi koniecznie znajdować się w podłodze. Można położyć ją w ścianie lub w suficie. Największą popularnością cieszy się jednak ogrzewanie podłogowe.
Niestety instalacja podłogowa posiada też wady. Przede wszystkim jest ona dość kosztowna, a jej montaż jest trudniejszy. Musimy pamiętać też, że w przypadku awarii nie obejdzie się bez ingerencji w istniejącą już posadzkę. Sam sposób wykończenia podłogi ogranicza nas do wyboru materiałów dobrze przewodzących ciepło. Co więcej, ogrzewanie podłogowe raczej nie sprawdzi się w przypadku domów bez izolacji termicznej lub z izolacją słabą.
Instalacja grzewcza mieszana
Nie wiesz, jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Pozostaje jeszcze instalacja mieszana, czyli połączenie kaloryferów i podłogówki. W nowych domach najczęściej na parterze znajduje się cała przestrzeń dzienna – duży salon i otwarta kuchnia. Natomiast na piętrze znajdują się pokoje sypialne. W takim układzie, na parterze często stosuje się podłogówkę w celu ogrzania całego pomieszczenia w sposób efektywny oraz po to, by zaoszczędzić miejsce i ułatwić aranżację. W takich miejscach zwykle też nie ma problemu z położeniem posadzki, która nie będzie stanowiła bariery dla ogrzewania podłogowego. Jako że w przypadku klasycznych grzejników mamy możliwość szybszego podwyższania i obniżania temperatury, bardzo dobrze sprawdzają się one w pokojach sypialnych, usytuowanych często właśnie na piętrze.
Kiedy zastosować instalację mieszaną?
W praktyce wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami i instalacją mieszaną jest kwestią indywidualną. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instalacji i efektywne ogrzewanie, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak jakość izolacji termicznej, powierzchnię okien, rodzaj źródła ciepła, bryła budynku, sposób aranżacji wnętrz itp. Warto poradzić się doświadczonego instalatora, który będzie mógł się oprzeć na konkretnych obliczeniach. Być może będzie to oznaczało dodatkowy koszt, jednak pozwoli uniknąć nieprzemyślanych decyzji.
Sterowanie instalacją grzewczą
Niezależnie od tego, jaką instalację wybierzesz do ogrzewania całego domu w sezonie grzewczym, warto rozważyć też jak najłatwiejsze sterowanie. Tradycyjny termostat odpowiada za utrzymanie konkretnej temperatury w pomieszczeniu, poprzez otwieranie i zamykanie dopływu. Problem w tym, że należy nim sterować ręcznie i nie można ustawić własnych preferencji, chcąc zmieniać temperaturę pomieszczeń na przykład w konkretnych porach dnia. Wówczas z pomocą przychodzą termostaty elektroniczne, którymi to za pomocą specjalnego modułu. Wówczas można regulować temperaturę zdalnie poprzez aplikację na smartfonie lub sterownika pokojowego. Za pomocą modułów można też zdalnie sterować kotłem.
Jaka instalacja grzewcza w nowym domu? Grzejniki czy podłogówka? Na to pytanie pozostaje każdemu odpowiedzieć samodzielnie, biorąc pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań, a także właściwości budynku. A jeśli choć raz przemknęło ci przez głowę, by zarabiać na budowie domów jednorodzinnych, to zapisz się na mój bezpłatny webinar już dziś! Dowiedz się, jak zacząć to robić!