jakie okna wybrać

Jak wybrać okna do domu jednorodzinnego? Na jakie parametry okien zwrócić uwagę? Przeczytaj mój poradnik i wybierz dobrze!

Wielu inwestorów wybierając okna, kieruje się estetyką i ceną. Oczywiście, to bardzo ważne kwestie, ale nie najważniejsze. Musisz wziąć pod uwagę również trwałość materiałów, ale także inne wskaźniki, które będą wpływały na twój komfort użytkowania domu, koszty ogrzewania itp. W tym artykule przedstawiam, jakie parametry okien są istotne i jakich oznaczeń używają producenci, aby określić izolacyjność termiczną, akustyczną, przenikalność światła i inne własności. Omawiam również dodatkowe opcje okien, które mogą ci się przydać.

Jakie okna wybrać? Profile okienne

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze okien jest oczywiście rodzaj profili. Mamy tutaj do dyspozycji kilka materiałów. Od tego, jakie okna wybierzesz, będzie zależała oczywiście cena, sposób użytkowania okien, konieczność ewentualnej pielęgnacji, a także aspekt estetyczny.

Okna plastikowe

Najczęściej wybór pada na okna PCV. Nic w tym dziwnego, gdyż są one relatywnie tanie, wytrzymałe, nie wymagają konserwacji, a producenci oferują ogromny ich wybór. Trzeba jednak pamiętać, że okna plastikowe nie nadają się do dużych przeszkleń. Tworzywo sztuczne jest bowiem materiałem zbyt miękkim na konstrukcję podtrzymującą szybę o dużej powierzchni, a co za tym idzie również dużej wadze. Wiele osób rezygnuje z okien plastikowych na rzecz drewnianych, ze względu na gorszą estetykę. Warto jednak pamiętać, że okna PCV dostępne są również w wersji drewnopodobnej. Takie okna oklejone są specjalną, trwałą okleiną, która może imitować drewno, zarówno pod względem kolorów, jak i faktury.

Okna drewniane

Okna drewniane mają wielu wielbicieli, szczególnie wśród zwolenników wnętrz inspirowanych naturą. Najczęściej wykonuje się je z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego i dębowego. Okna drewniane są bardzo wytrzymałe, solidne i odporne na działanie temperatur. Mają bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Jednak wybierając takie okna, należy pamiętać o konieczności konserwacji. W przeciwnym razie mogą być podatne na negatywne działanie wilgoci. Oprócz tego okna drewniane są droższe od plastikowych.

Okna aluminiowe

Stolarkę okienną zamykają profile aluminiowe. To właśnie dzięki nim możliwe są tak popularne w nowoczesnym budownictwie duże przeszklenia. Ich zaletą jest to, że nie wymagają specjalnej konserwacji. Są lekkie, a przy tym wytrzymałe i odporne na działanie temperatur. Wykazują dobrą izolacyjność termiczną, jednak zwykle nie tak wysoką, jak okna drewniane czy PCV. Aluminiowe ramy okienne malowane są proszkowo na kolory RAL, anodowane lub oklejane. To zapewnia inwestorom duży wybór pod względem estetyki. Należy jednak pamiętać, że okna aluminiowe są dość drogie i zazwyczaj wykonywane na specjalne zamówienie.

Współczynnik przenikania ciepła

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy sprawdzić przed zakupem, jest współczynnik przenikania ciepła. To od jego wartości zależy, w jakim stopniu ciepło będzie uciekało z budynku. Wybierając okna, należy zwrócić uwagę na ten parametr, który w specyfikacji oznaczony jest jako „Uw” i określa, ile ciepła ucieka przez powierzchnię metra kwadratowego okna. Im niższą liczbę wskazuje ten parametr, tym lepiej. Według przepisów budowlanych, w przypadku domów nowych współczynnik przenikania ciepła okien powinien wynosić nie więcej niż 0,9 W/m2K dla okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.

Izolacyjność akustyczna

Kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się, jakie okna wybrać, jest izolacyjność akustyczna, czyli zdolność do tłumienia hałasu pochodzącego z zewnątrz budynku. W domach jednorodzinnych położonych przy drogach szybkiego ruchu itp. można na przykład zamontować okna dźwiękoszczelne. Izolacyjność akustyczną określa się w decybelach. W specyfikacji wskaźnik izolacyjności akustycznej oznaczony jest symbolem „Rw”. Im jest on wyższy, tym większa jest zdolność do tłumienia hałasu. W standardowych oknach zwykle wynosi on 30-32 dB.

Przepuszczalność światła

Okna zapewniają dostęp do światła naturalnego. Jednak to, w jakim stopniu szyby przepuszczają światło, zależy od specyfikacji okien. Współczynnik przepuszczalności światła określany jest jako „Lt” i wyrażany jest w procentach. Im jest wyższy, tym więcej światła dociera do wnętrza domu.

Przepuszczalność powietrza

Parametrem, na który dość rzadko zwraca się większą uwagę, jest klasa przepuszczalności okna, określana od 1 do 4. Im wyższa klasa przepuszczalności powietrza, tym szczelniejsze jest okno. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się okna trzeciej klasy przepuszczalności. Wszystko zależy od tego, jaki system wentylacyjny zastosowano w budynku.

Wodoszczelność okien

Niemniej ważną kwestią jest wodoszczelność okien, określana w klasach od 1A do 9A. Okna klasy 1A charakteryzują się najniższym poziomem wodoszczelności. Mogą łatwo przeciekać, nawet kiedy opadom deszczu nie towarzyszy wiatr. Okna klasy 9A mają bardzo wysoką wodoszczelność –mogą przeciekać przy ciśnieniu 600 Pa, co równe jest sile wiatru około 115 km/h. Dostępne są również wyższe klasy wodoszczelności okna, określane jako „E…”, gdzie cyfra po literze E oznacza ciśnienie, jakie musi występować, aby okna przepuściły wodę.

Jakie okna wybrać? Opcje dodatkowe

Wiesz już, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę, wybierając okna. Jednak to nie wszystko, ponieważ do dyspozycji inwestorów pozostają jeszcze dodatkowe opcje:

  • sposób otwierania – uchylne, rozwierane, uchylno-przesuwne, odchylne itp.;
  • wkładki i szyby antywłamaniowe;
  • okna z alarmem;
  • okna dwuszybowe lub trzyszybowe;
  • bezpieczne szyby.

Musisz pamiętać, że dobrze dobrane okna to nie wszystko. Konieczne jest również prawidłowe osadzenie okna i montaż okien wraz z izolacjami.

Similar Posts