ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien to potoczna nazwa montażu kompletnego. Na czym dokładnie polega? Sprawdź koniecznie, zanim zamontujesz okna!

Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu warstwowej izolacji termicznej. Tradycyjnie okna montowane są za pomocą kotw, a przestrzenie pomiędzy ścianą i ramą okien wypełniane są pianką montażową. Z kolei w przypadku kompletnego montażu, stosuje się jeszcze taśmy izolacyjne z zewnątrz i od wewnątrz budynku.

Ciepły montaż okien, czyli warstwowa izolacja termiczna

Środkowa warstwa izolacji to poliuretanowa pianka montażowa, która rozszerza się i dokładnie wypełnia przestrzeń pomiędzy oknem i ścianą. Niestety pianka traci swoje właściwości pod wpływem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Z tego powodu od wewnątrz stosuje się kolejną warstwę izolacji, którą stanowi taśma paroszczelna. Ochrania ona piankę przed działaniem wilgoci z wnętrza domu. Jednak pewne czynniki działają na piankę poliuretanową nie tylko od środka, ale również od zewnątrz. Dlatego też, jako zewnętrzną warstwę izolacji termicznej stosuje się taśmę paroprzepuszczalną, która zabezpiecza powierzchnię przed działaniem wody, wiatru i promieni UV, ale jednocześnie umożliwia odprowadzenie wilgoci z budynku.

Zalety ciepłego montażu

Zastanawiasz się, czy warto zastosować ciepły montaż okien? Oto kilka zalet, jakie niesie to rozwiązanie:

  • lepsza izolacyjność termiczna;
  • lepsza izolacyjność akustyczna;
  • ochrona pianki montażowej przed utratą właściwości;
  • zapobieganie powstawaniu mostków termicznych w przyszłości;
  • energooszczędność budynku.

Można spotkać się z wypowiedziami osób, które nie zauważyły utraty właściwości pianki poliuretanowej, mimo braku zastosowania taśm izolacyjnych. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy warto ryzykować utratę ciepła z budynku. W obecnych czasach, kiedy to koszty ogrzewania domu stale rosną, najlepiej zastosować prawidłowy montaż okien składający się z trzech warstw, by zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych. Jeśli pianka montażowa utraci właściwości już na etapie użytkowania budynku, będzie to wiązało się z kolejnymi wydatkami, aby uszczelnić okna.

Similar Posts