Budowa domu to proces, który wymaga przyswojenia pewnej wiedzy, niezależnie od tego, czy podejmiesz się jej samodzielnie, czy zatrudnisz fachowców. O czym należy pamiętać, planując budowę domu? Jak przygotować działkę budowlaną? Jakie formalności załatwić przed rozpoczęciem prac budowlanych? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Dom to spełnienie marzeń o przysłowiowych czterech kątach i własnym kawałku ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że realizacja tego marzenia to długi proces, który wymaga wiele cierpliwości, trudnych decyzji, a czasem również nerwów. Warto więc dobrze się do tego przygotować i mieć świadomość poszczególnych etapów budowy. Trzeba również wiedzieć, jakie formalności będą konieczne do zrealizowania.

Budowa domu a twoje potrzeby

Z pewnością masz już wizję tego, jak będzie wyglądał twój wymarzony dom. To bardzo ważne, ponieważ będzie ci łatwiej określić swoje potrzeby i upodobania. Wiedza na temat lokalizacji, otoczenia, metrażu oraz inne szczegóły przydadzą ci się, kiedy będziesz oglądał projekty domów. Dzięki temu będzie też dużo łatwiej wprowadzić oszczędności, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Budowa domu – budżet

Niezależnie od tego, czy inwestycję finansujesz z kredytu, czy we własnym zakresie, określenie budżetu jest bardzo ważne. Pomocne w tej kwestii jest sporządzenie kosztorysu, który często wymagany jest również przez banki. Koszty budowy możesz określić samodzielnie, skorzystać z pomocy profesjonalisty lub kalkulatorów dostępnych w Internecie.

Wybór działki budowlanej

Wybierając odpowiednią dla siebie działkę należy zwrócić uwagę na:

  • kształt działki;
  • charakterystykę terenu;
  • lokalizację.

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Temat wyboru odpowiedniej parceli jest oczywiście bardzo obszerny, dlatego osobno umówię go w kolejnych artykułach.

Co jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie został uchwalony?

W takim przypadku należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Budowa domu – technologia

Kluczową kwestią, która wpływa na ostateczny koszt i czas budowy domu, jest również technologia budowlana. Do wyboru masz tutaj:

  • dom murowany – tradycyjny sposób budowy domu, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością;
  • dom szkieletowy, czyli budynek o konstrukcji drewnianej. Domy szkieletowe powstają szybciej, jednak są mniej trwałe od murowanych odpowiedników;
  • dom modułowy – najszybsza technologia budowlana. Takie domy powstają z gotowych elementów zwanych prefabrykatami;
  • dom styropianowy – technologia polega na łączeniu styropianowych elementów wypełnionych betonem;
  • dom z bali – taka konstrukcja również charakteryzuje się szybką budową.

Budowa domu – formalności

Rozpoczęcie prac przygotowawczych warto poprzedzić zapoznaniem się z obowiązującymi przepisami. Podstawowe formalności, których trzeba dopełnić przed rozpoczęciem budowy to:

  • badania geotechniczne;
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i informacja o warunkach zabudowy;
  • mapa geodezyjna posesji;
  • dokumentacja techniczna dostawy mediów;
  • projekt budowlany;
  • pozwolenie na budowę;
  • zatrudnienie kierownika budowy.

O czym jeszcze pamiętać planując budowę domu?

Przed wbiciem pierwszej łopaty trzeba pamiętać o przygotowaniu i zabezpieczeniu placu budowy, czyli doprowadzeniu mediów, montażu ogrodzenia oraz zorganizowaniu miejsca do przechowywania materiałów budowlanych. Przygotuj się również na nieprzewidziane opóźnienia spowodowane oczekiwaniem na dopełnienie formalności, warunkami atmosferycznymi, czy wydłużeniem się poszczególnych robót budowlanych.

Planując budowę domu i jej poszczególne etapy można uniknąć wielu problemów, opóźnień i nieprzewidzianych wydatków. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystko da się przewidzieć, dlatego cierpliwość i determinacja z pewnością ci się przydadzą.

Similar Posts