Przychodzi taki moment, że na budowie domu pojawiają się ściany działowe i można już wyobrazić sobie powstające powoli wnętrze. No dobrze, ale skoro nadal jeszcze mamy do czynienia z budową, pojawia się pytanie: z jakich materiałów te ściany działowe wykonać?
W tym artykule znajdziesz:
Ściany działowe a ściany nośne
Ściany nośne to inaczej ściany konstrukcyjne budynku. Bardzo trudno je usunąć bądź przesunąć, a wszelkie próby takich działań wymagają specjalnych obliczeń i wykonania wzmocnień (np. belek). Z kolei ściany działowe, jak nazwa wskazuje, oddzielają poszczególne pomieszczenia w budynku. Takie ściany można znacznie łatwiej demontować niż ściany nośne.
Murowane ściany działowe
W tradycyjnym budownictwie najczęściej występują ściany działowe murowane. Jest kilka materiałów, z których buduje się takie ściany, a należą do nich:
- ceramika, czyli cegła pełna, dziurawka, pustak. Ściany zbudowane z materiałów ceramicznych są bardzo wytrzymałe, ale ciężkie. Dobrze izolują akustycznie i można bez obaw wieszać na nich nawet solidne szafki, sprzęt itd. Biorąc pod uwagę wysoki koszt ścian działowych z cegieł, wiele osób decyduje się na budowę tych elementów konstrukcyjnych z pustaków. Dodatkowo pustaki ceramiczne nie generują tak dużego obciążenia, jak wspomniana cegła;
- beton komórkowy – lekki, zatem generuje mniejsze obciążenie niż pustak ceramiczny, ale zarazem bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Budowa ściany działowej z betonu komórkowego odbywa się sprawnie, ponieważ bloczki betonowe można łatwo ciąć. Możliwe jest wieszanie przedmiotów na ścianie z betonu komórkowego, ale na specjalnych kołkach;
- keramzytobeton to kolejny materiał, którego izolacyjność akustyczna i wytrzymałość są nieco większe niż w przypadku bloczków z betonu komórkowego, natomiast wypadają w tych kwestiach gorzej od pustaków ceramicznych;
- silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe to materiał o dobrej izolacyjności akustycznej. Są bardzo wytrzymałe, przez co można bez obaw wieszać na nich szafki czy sprzęt, ale oczywiście są przy tym dość ciężkie. Warto też pamiętać, że ścianki działowe z silikatów prezentują się estetycznie i łatwo można je wykończyć.
Podczas budowy ścian działowych należy pamiętać o stosowaniu dedykowanych poszczególnym materiałom zapraw i spoiw. Ściany działowe powinny być murowane równo i solidnie, aby nie było problemów na etapie wykończenia tynkiem itd.
Sucha zabudowa
Alternatywą dla ścian działowych murowanych jest tzw. sucha zabudowa, która charakteryzuje się wyjątkową lekkością, a zatem nie obciąża stropu. Konstrukcja ścianki działowej w suchej zabudowie wykonana jest z aluminiowych profili, rzadziej drewnianego stelażu i płyt gipsowo-kartonowych. Aby zapewnić izolacyjność akustyczną, wnętrze konstrukcji wypełnia się wełną mineralną.
Budowa ściany działowej w suchej zabudowie odbywa się bardzo szybko, a montaż nie sprawia trudności. Najpierw powstaje szkielet z profili, następnie mocuje się płytę kartonowo gipsową, w środku konstrukcji umieszcza się watę i ponownie mocuje się płytę gipsową. Równie łatwo można zdemontować ścianę działową powstałą w ten sposób.
Z czego zbudować ściany działowe? Najlepiej przeanalizować właściwości przedstawionych powyżej materiałów oraz wady i zalety wszystkich rozwiązań. Wiele zależy tutaj od preferencji inwestorów. Jedni wolą wybrać tańszą opcję budowy ścianek działowych, inni chcą otrzymać wysoką trwałość i nie zastanawiać się później, czy na danej ścianie można powiesić szafki kuchenne. Amatorzy częstych remontów prawdopodobnie będą chcieli móc szybko zdemontować i zamontować ściankę. Jedno jest pewne, każda sytuacja jest inna, dlatego warto poradzić się architekta.