technologia budowy domu

Technologia budowy domu to jedna z tych kwestii, które budzą najwięcej wątpliwości inwestorów. Aby podjąć decyzję, warto dowiedzieć się, jak wygląda budowa domu murowanego, szkieletowego oraz z prefabrykatów. Jeśli stoisz przed wyborem technologii budowy swojego domu, przeczytaj koniecznie.

Jaka technologia budowy domu?

Osoby, które już wybudowały swój dom, kierownicy, projektanci i w zasadzie każdy, kto w jakiś sposób związany jest z budowlanką, powie ci, że ta jedna konkretna technologia budowy domu jest najlepsza. Są osoby, które będą przekonywać cię do budowy domu szkieletowego, bo według nich jest to najtańsza metoda. Inni z kolei odradzą ci szkieletówki, uzasadniając swoje zdanie tym, że nie są one wystarczająco trwałe.

Jednak prawda jak zwykle leży pośrodku. Oczywiście są lepsze i gorsze materiały, tańsze i droższe, bardziej lub mniej wytrzymałe. Jednak każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego bardzo ważne jest określenie, na czym tak naprawdę zależy inwestorowi. W wielu przypadkach będzie to oczywiście cena. Jednak tutaj nie da się z góry przewidzieć, że ta konkretna technologia budowy domu będzie najtańsza. Trzeba bowiem dokonać konkretnych obliczeń, uwzględniając ceny materiałów i robociznę na dzień dzisiejszy. Nie sposób też powiedzieć, która metoda będzie najtrwalsza, bo wszystko zależy od tego, jakie materiały budowlane wybierzesz i czy będą one zastosowane w prawidłowy sposób.

Technologie budowy domu

Wybór technologii budowy domu najczęściej przypada na czas, kiedy to inwestor ustala projekt domu. W przypadku gotowych projektów sposób budowy domu najczęściej jest już określony, co ułatwia podjęcie decyzji i wstępne obliczenie kosztów inwestycji. W przypadku indywidualnych projektów domów, wybór technologii podlega ustaleniom pomiędzy architektem i inwestorem.

Tradycyjne domy murowane

Technologia tradycyjna to zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce metoda budowy domu. Firmy budowlane mają w tym zakresie bardzo duże doświadczenie. Oczywiście, mowa tutaj o ekipach, które specjalizują się w tradycyjnej technologii murowanej. Najczęściej do budowy domu murowanego wykorzystuje się pustaki ceramiczne, beton komórkowy i silikaty, które łączy się za pomocą odpowiednio dobranych spoiw. Dom murowany jest bardzo trwały, dlatego potocznie określa się go jako budynek wielopokoleniowy. Budowa domu murowanego trawa zazwyczaj około roku.

Domy szkieletowe

Od kilku lat obserwujemy ogromny wzrost popularności technologii szkieletowej. Powodem tego jest coraz większe doświadczenie ekip budowlanych oraz krótki czas budowy. Wiadomo już też, że zarzucany domom szkieletowym brak trwałości nie jest zgodny z prawdą, o ile oczywiście budynek wykonany jest właściwie i z solidnych materiałów. Do budowy konstrukcji szkieletowej najczęściej wykorzystuje się drewno lub stal. Dom szkieletowy powstaje w zaledwie kilka miesięcy.

Domy drewniane

Dość rzadko spotykanym w Polsce budynkiem jednorodzinnym jest dom z bali drewnianych. Takie budowle są charakterystyczne dla rejonów górskich. Domy w tej technologii najczęściej budowane są z około 40 cm pni sosny, jodły lub świerku. Drewno musi być dobrze wysuszone i spełniać odpowiednie parametry. Podobnie jak budynek szkieletowy, dom z bali powstaje w zaledwie kilka miesięcy.

Domy modułowe

W Polsce coraz częściej pojawiają się domy modułowe, czyli zbudowane z prefabrykatów. Są to gotowe elementy wykonane z betonu, drewna lub keramzytobetonu, które łączy się już na placu budowy. Warunkiem koniecznym dla zastosowania technologii modułowej jest posiadanie dostępnej dla dźwigu działki. Domy prefabrykowane powstają w kilka tygodni lub dłużej, jeżeli wykonywane są na specjalne zamówienie.

Jaką technologię budowy domu wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Koszt inwestycji na podstawie bieżących cen materiałów budowlanych i robocizny w przypadku poszczególnych metod budowy domu.
  • Trwałość konkretnych materiałów budowlanych i budynku.
  • Szybkość budowy. W przypadku technologii, w ramach których domy powstają szybko, trzeba liczyć się z koniecznością zgromadzenia większości pieniędzy na start. W przypadku technologii murowanej budowa domu odbywa się etapowo, a zatem płatności można rozłożyć na transze.
  • Właściwości materiałów budowlanych, izolacyjność termiczna, akumulacja cieplna, szybkość nagrzewania itp.

Similar Posts