Wakacje kredytowe, czyli ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wejdzie w życie 29 lipca 2022 r. Sprawdź, na czym to polega!
Wakacje kredytowe to temat, który budzi ogromne zainteresowanie kredytobiorców. Nic w tym dziwnego, ponieważ pozwala na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego i odetchnięcie od zobowiązań. Istotne jest jednak to, kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych? Jakie warunki będzie musiał spełnić? Na jaki czas będzie można zawiesić spłatę? Tego dowiesz się już za chwilę!
Wakacje kredytowe – dla kogo?
Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przed 1 lipca 2022 r., a okres kredytowania kończy się po upływie co najmniej 6 miesięcy od tej daty. Wakacje kredytowe dotyczą jednej umowy kredytowej zawartej w złotówkach.
Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego – na jaki okres czasu?
Kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę kredytu na maksymalnie 8 miesięcy – na 4 miesiące w roku 2022 i również 4 miesiące w roku 2023:
- III kwartał 2022 r. – 2 miesiące;
- IV kwartał 2022 r. – 2 miesiące;
- I kwartał 2023 r. – 1 miesiąc;
- II kwartał 2023 r. – 1 miesiąc;
- III kwartał 2023 r. – 1 miesiąc;
- IV kwartał 2023 r. – 1 miesiąc.
Czego dotyczą wakacje kredytowe?
Wakacje od spłaty powyższych zobowiązań dotyczą części kapitałowej, odsetkowej oraz kapitałowo-odsetkowej kredytu.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, należy złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu. Wniosek składamy w banku, który udzielił kredytu. Można to zrobić osobiście, pisemnie, mailowo lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W ciągu trzech tygodni bank wyśle potwierdzenie otrzymania wniosku wraz z informacją o wysokości opłat za ubezpieczenie. Jednak potwierdzenie banku nie jest wymagane, aby kredytobiorca mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Wystarczające jest już złożenie wniosku przed upływem terminu spłaty odraczanej raty kredytu.
Darmowe wakacje kredytowe
Bank nie pobiera żadnych opłat z tytułu zawieszenia spłaty kredytu. Jedyne, o czym kredytobiorca musi pamiętać w tym czasie to regulowanie składek za ubezpieczenie kredytu.
Jak skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej będą mogli skorzystać z dodatkowego wsparcia, polegającego na dopłatach do spłaty rat kredytu. Należy jednak pamiętać, że takie wsparcie ma charakter zwrotny. Ze wsparcia można skorzystać w sytuacji, kiedy jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego, a miesięczne koszty spłaty rat kredytowych wynoszą przewyższają połowę miesięcznego dochodu. Jest też warunek w kwestii wysokości dochodu gospodarstwa domowego. Dochód ten, pomniejszony o koszt obsługi kredytu nie może przekraczać w 2022 r. kwoty 1552 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Wakacje kredytowe – czy warto?
Ustawowe wakacje kredytowe z pewnością dadzą chwilę oddechu kredytobiorcom, których sytuacja finansowa uległa zmianie w związku z wysokim oprocentowaniem kredytu. Takie rozwiązanie będzie pomocne, zarówno dla osób, które już od dłuższego czasu spłacają kredyt hipoteczny, jak również dla tych, którzy dopiero są w trakcie budowy wymarzonego domu. Trzeba jednak pamiętać, że odroczone raty będą musiały zostać spłacone w przyszłości.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zacząć zarabiać na budowie domów jednorodzinnych, bez kapitału i doświadczenia, kliknij tutaj i zapisz się na mój bezpłatny webinar!