Domy jednorodzinne budzą wyjątkowe zainteresowanie. Coraz więcej osób pragnie zamienić mieszkanie w bloku na niewielki domek za miastem. Wszystko za sprawą popularności pracy zdalnej, idei tzw. slow life i chęci obcowania z naturą. Na korzyść budowania małego nawet domu przemawia również większa przestrzeń życiowa i swoboda. Ale co tak naprawdę oznacza pojęcie domu jednorodzinnego? Przeczytaj i sprawdź!

Dom jednorodzinny – definicja prawna

Ustawa prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351) – art. 3, pkt. 2a, cyt.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Domy jednorodzinne – rodzaje

Jak więc widać, dom wcale nie musi być budynkiem wolnostojącym, ale może na przykład wchodzić w skład zabudowy bliźniaczej, szeregowej czy grupowej. Aby jednak można było określić go mianem budynku jednorodzinnego, musi on być samodzielną całością konstrukcyjną. Oznacza to, że pomiędzy budynkami musi występować przerwa dylatacyjna.

Budynek wolnostojący

Budynek wolnostojący charakteryzuje się tym, że zachowany jest dostęp do wszystkich jego ścian zewnętrznych. Oznacza to, że bliźniaki czy szeregowce, mimo samodzielności konstrukcyjnej nie podlegają pod tą definicję.

Budynki w zabudowie bliźniaczej

Bliźniaki składają się z dwóch takich samych niemal domów jednorodzinnych, często będących dla siebie lustrzanym odbiciem. Co prawda ściany zewnętrze budynków się stykają, jednak domy są dwiema odrębnymi konstrukcjami. Mówiąc o zabudowie bliźniaczej mamy zawsze na myśli nie więcej niż dwa złączone ze sobą budynki mieszkalne jednorodzinne.

Budynki w zabudowie szeregowej

Jeśli zaś chodzi o zabudowę szeregową, są to przynajmniej trzy budynki (lub więcej), złączone bocznymi ścianami. Każdy z tych budynków stanowi odrębną konstrukcję. Posiada osobne przyłącza, wejście i odrębną działkę.

Budynki w zabudowie grupowej

W tym przypadku budynki również są ze sobą połączone, ale ich usytuowanie nie jest już szeregowe. Najczęściej zabudowa ta przyjmuje nieco bardziej skomplikowaną formę, jednak definicja obiektu z prawnego punktu widzenia nie występuje.

Dom jednorodzinny wolnostojący

Istnieje wiele powodów, dla których inwestorzy decydują się na kupno domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Trzeba jednak przyznać, że za wolnostojącym budynkiem tego typu przemawia nieco więcej korzyści, jak chociażby brak konieczności współdzielenia ściany, wspólnego decydowania o wyglądzie elewacji i większa odległość od sąsiadów. Poniżej znajdziesz kilka popularnych i praktycznych typów wolnostojących domów jednorodzinnych.

Dom jednorodzinny parterowy

W domu parterowym cała przestrzeń życiowa rozmieszczona jest na jednej kondygnacji. Taki dom świetnie wpisuje się w nowoczesne budownictwo, a na odpowiednich działkach może przybierać różne formy. Jest to dobra opcja dla osób, które pragną jak najbardziej zintegrować wnętrze domu z ogrodem. Niestety w przypadku niewielkiej działki, dużo korzystniejsza może okazać budowa domu dwukondygnacyjnego.

Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym

Budynki jednorodzinne z poddaszem użytkowym to jedne z najpopularniejszych obecnie rozwiązań architektonicznych w tej dziedzinie. Nic w tym dziwnego, ponieważ są bardzo praktyczne. Na parterze domu ulokowana jest zazwyczaj część dzienna, z kuchnią i salonem, a na piętrze znajdują się pokoje sypialne. Części te są więc bardzo dobrze od siebie oddzielone. Ponadto, takie rozwiązanie daje też wiele możliwości zmiany aranżacji w przyszłości.

Dom jednorodzinny typu kostka

Jak się okazuje, popularność domów–kostek nie przeminęła wraz z czasami PRL-u. W chwili obecnej takie domy są nie tylko chętnie odnawiane, ale również w dalszym ciągu powstają ich nowe odpowiedniki. Forma kostki wpisuje się w nowoczesną architekturę, a dla wielu osób obecność dwóch kondygnacji okazuje się lepszym wyborem, niż parterówka.

Jaki dom jednorodzinny wybrać? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Planując budowę domu dla siebie i swoich bliskich warto myśleć przyszłościowo. Czasem zdarza się, że wybór konkretnego projektu podyktowany jest tym, czego oczekujemy w chwili obecnej. Z tego powodu trzeba zadać sobie pytanie: czy ten dom będzie odpowiedni dla mnie i mojej rodziny za 15-20 lat? Decydując się na dom w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, takich kwestii do przemyślenia pojawia się jeszcze więcej.

Similar Posts