brama garażowa

Brama garażowa segmentowa, uchylna, a może rolowana? Sprawdź, co wyróżnia poszczególne rodzaje drzwi garażowych, i które sprawdzą się najlepiej dla Ciebie!

Brama garażowa musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być dopasowana do budynku i elewacji. Dobrze też, aby miała niski współczynnik przenikania ciepła. No i oczywiście ma być solidnym zabezpieczeniem przed intruzami. Jednak to nie wszystko, ponieważ może być też wygodna w użytkowaniu – jak na przykład brama garażowa elektryczna. Na rynku dostępne są różne bramy garażowe, ale czy wszystkie spełniają powyższe warunki? Sprawdźmy to!

Brama garażowa – blaszana czy drewniana?

Do produkcji bram garażowych najczęściej wykorzystuje się stal lub aluminium, ponieważ są to materiały trwałe. Dzięki zastosowaniu izolatorów można osiągnąć dobrą izolację akustyczną i termiczną, a duży wybór wariantów kolorystycznych sprawia, że wśród bram blaszanych każdy inwestor może znaleźć coś dla siebie. Dla fanów drewna dostępne są na przykład bramy drewnopodobne. Nieco rzadziej spotykane są bramy garażowe drewniane. Mimo że drewno dobrze wygłusza i jest ciepłe, trzeba je regularnie konserwować. Jest bowiem podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Rodzaje bram garażowych

Wybór bramy garażowej nie należy do najłatwiejszych. W drodze przygotowań do zakupu możemy napotkać szereg ograniczeń, jak na przykład przestrzeń w garażu, odległość pomiędzy nadprożem a sufitem, obecność rur i innych instalacji na ścianie, w której znajduje się otwór garażowy. Pozostaje również kwestia budżetu, ponieważ nowoczesne rozwiązania mogą być dość kosztowne, za to pozwalają użytkownikowi na ogromny komfort. Wpływ na to ma oczywiście sposób otwierania bramy.

Bramy uchylne

Bramy garażowe uchylne jeszcze kilka lat temu wydawały się rozwiązaniem idealnym. W chwili obecnej ustępują już miejsca nowocześniejszym opcjom, jednak w dalszym ciągu są chętnie wybierane. Wszystko za sprawą dość niskiej ceny i relatywnie łatwego montażu, dla którego nawet niskie nadproże nie stanowi problemu. Mechanizm bramy uchylnej polega na tym, że płyta bramy zamontowana na specjalnych prowadnicach najpierw lekko się odchyla, a następnie podnosi, by ostatecznie znaleźć się tuż pod sufitem. Niestety bramy uchylne zwykle nie są dostatecznie szczelne, mimo zastosowania ocieplenia, dlatego w przypadku garaży ogrzewanych, ciepło może bardzo szybko uciekać. Trzeba też pamiętać, że niezbędne jest posiadanie odpowiednio dużego podjazdu, gdyż podczas otwierania i zamykania, brama wystaje poza otwór garażowy. Z tego samego powodu należy zatrzymać pojazd w odpowiedniej odległości od wjazdu do garażu.

Bramy garażowe segmentowe

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są bramy segmentowe. Powodem jest wielość wzorów i opcji kolorystycznych, a także dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Poza tym garażowe bramy segmentowe nie zajmują miejsca przed garażem, ani też w środku. Brama składa się z kilku połączonych ze sobą segmentów, które w miejscu łączenia posiadają specjalne uszczelki, chroniące przed utratą ciepła. Panel umieszczony jest na prowadnicach, które przesuwają go do góry pod sufit lub w bok po ścianach. Przesuwne bramy segmentowe mogą być wykonane ze stali ocynkowanej, aluminium, rzadziej z drewna. Wydawałyby się idealnym rozwiązaniem, gdyby nie fakt, że są dość kosztowne. Jeśli jednak twój garaż znajduje się w bryle domu, jest ogrzewany i zależy ci na wysokim komforcie użytkowania, wówczas warto potraktować zakup bramy segmentowej jako opłacalną inwestycję.

Harmonijkowa

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem są bramy harmonijkowe, które składają się z pionowych segmentów. Podczas otwierania, przesuwają się w bok, a segmenty układają się w harmonijkę. Ze względu na to, że są one nieco mniej estetyczne i nie do końca szczelne, zazwyczaj stosuje się je w garażach wolnostojących lub jako bramy przemysłowe.

Bramy rolowane

Mechanizm bram rolowanych działa w podobny sposób co rolety zewnętrzne, z tego powodu inna nazwa tego rozwiązania to bramy roletowe lub żaluzjowe. Roleta garażowa po otwarciu zwija się i chowa w skrzyni, dzięki czemu jej zastosowanie nie wymaga posiadania dużego podjazdu, ani też miejsca na prowadnice wewnątrz garażu. Warto jednak pamiętać, że bramy garażowe rolowane są cieńsze od bram segmentowych, dlatego mogą cechować się gorszą izolacyjnością akustyczną i termiczną. Wszystko jednak zależy od materiału i zastosowanych izolatorów. Poza tym garażowe bramy rolowane dostępne są w nieco mniejszej ilości wariantów kolorystycznych, niż w przypadku bram segmentowych.

Brama dwuskrzydłowa

Jednym z najprostszych rozwiązań w kwestii bram garażowych w domach jednorodzinnych są bramy rozwierne. Montuje się je podobnie jak w przypadku drzwi – za pomocą zawiasów na ościeżnicy. Takie drzwi garażowe wykonywane są najczęściej z drewna, stali lub aluminium, rzadziej z tworzyw sztucznych. Są zwykle bezawaryjne, jednak nieco mniej komfortowe w użytkowaniu. Wymagają bowiem długiego podjazdu. Zaletą takich bram jest z pewnością łatwy montaż oraz to, że ani skrzydła, ani też mechanizm nie zajmują miejsca w garażu. Poza tym drzwi garażowe są bardzo estetyczne i świetnie pasują do tradycyjnego budownictwa.

Brama niewidka – brama garażowa licowana z fasadą

Fanom wysokiej estetyki z pewnością do gustu przypadnie brama fasadowa, czyli zlicowana z elewacją budynku. Wówczas jest ona niemal całkowicie niewidoczna. Jednak jeżeli interesuje cię taka brama garażowa segmentowa lub uchylna, bo to rozwiązanie dostępne jest jedynie dla tych dwóch rodzajów bram, powinieneś pomyśleć o niej już na etapie projektowania budynku.

Dwustanowiskowa brama garażowa czy dwie mniejsze bramy?

Dwa auta w domu to już w większości standard. Pojawia się więc pytanie, jaką bramę garażową wybrać – jedną dużą czy dwie mniejsze? W przypadku zakupu dwóch bram koszty są podwójne. Trzeba zakupić dwa panele, podwójne zestawy prowadnic i napędy. Jednak jeżeli domownicy opuszczają posesję w różnych porach dnia, a najczęściej właśnie tak jest, takie rozwiązanie może być korzystniejsze, ze względu na szybkość otwierania. W przypadku ogrzewanych garaży, otwarcie jednej mniejszej bramy nie spowoduje tak dużej utraty ciepłego powietrza, jak przy bramie dwustanowiskowej.

Podwójna brama garażowa będzie z kolei bardziej energooszczędna – mniej potencjalnych mostków termicznych. Zaś w przypadku awarii napędu, będzie ona trudniejsza w ręcznej obsłudze. Ze względu na zwiększoną częstotliwość użytkowania bramy podwójnej, najlepiej postawić na wysokiej jakości mechanizm i napęd.

Brama garażowa antywłamaniowa

Bramy garażowe w domach jednorodzinnych przede wszystkim powinny być bezpieczne, szczególnie jeśli garaż znajduje się wewnątrz budynku mieszkalnego. Dlatego też przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy produkt ma jakieś zabezpieczenia przed włamaniem. Dotyczy to bram każdego rodzaju, jednak najtrudniejsza do sforsowania jest brama garażowa segmentowa. Najczęściej producenci stosują specjalne rygle i blokady antywłamaniowe, a najlepiej, aby działały one niezależnie od systemu zasilania. Również sam napęd bramy stanowi zabezpieczenie przeciw intruzom. W kwestii bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę na drzwi pomiędzy wnętrzem garażu a częścią mieszkalną. Dobrze, aby również były one antywłamaniowe.

Automatyczne bramy garażowe

Elektryczna brama garażowa to rozwiązanie bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że komfort użytkowania będzie zależał o tego, czy napęd jest odpowiednio dobrany. Trzeba uwzględnić rozmiar i ciężar skrzydła. Warto wziąć pod uwagę szybkość działania napędu i płynność pracy. Im większa brama garażowa, tym większa moc jest potrzebna. W przeciwnym razie napęd może bardzo szybko tracić swoją żywotność i pracować niewłaściwie. Dodatkowo, jeśli brama jest używana wielokrotnie w ciągu dnia, lepiej postawić na solidne systemy.

Jaki napęd bramy wybrać? Paskowy czy łańcuchowy?

Napęd paskowy działa płynniej i ciszej, co będzie bardzo ważne na etapie użytkowania bramy o wczesnych porach dnia. Nie wymaga również konserwacji, w przeciwieństwie do napędu łańcuchowego, który to co pewien czas trzeba smarować. Z drugiej zaś strony, mimo wad, łańcuch okazuje się trwalszym i mniej awaryjnym rozwiązaniem.

Energooszczędna brama garażowa

Wybierając bramę garażową, należy zwrócić uwagę na jej współczynnik przenikania ciepła. W przypadku nowych domów jednorodzinnych jego wartość została określona w przepisach – WT 2021. Współczynnik U nie może przekraczać 1.3 W/(m2·K). Jednak zanim wybierzesz bramę garażową do swojego domu, sprawdź dokładnie specyfikację produktu. Dowiedz się, czy wartość, którą podaje producent, dotyczy całej bramy, skrzydła czy też pojedynczych segmentów. Jeżeli szukasz najlepszego rozwiązania pod względem energooszczędności, odpowiednia będzie brama segmentowa, jednak i tak powinieneś sprawdzić parametry izolacyjności deklarowane przez producenta.

Jeżeli zbudowałeś swój dom i wciąż ci mało, bo budowlanka okazała się twoją pasją, zapisz się na mój bezpłatny webinar. Dowiedz się, jak możesz budować domy dla innych i dobrze na tym zarabiać! Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Similar Posts