klimatyzacja domowa

Klimatyzacja domowa to zbawienie w czasie upalnego lata. Jak działa? Jakie są rodzaje klimatyzacji? Sprawdź, zanim zlecisz montaż!

Klimatyzacja domowa – czy warto w nią zainwestować? System ma za zadanie poprawiać komfort termiczny w przestrzeni domowej. Wysoka temperatura może działać negatywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Gdy jest za ciepło, obniża się nastrój, stajemy się bardziej senni, w związku z czym trudno o optymalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Naturalne jest, że w czasie lata budynki mogą się mocno nagrzewać. Oczywiście, izolacja termiczna w pewnym sensie przed tym chroni, jednak nie zawsze efekty są zadowalające. Z pomocą przychodzą klimatyzatory. W tym poradniku omówię ich rodzaje i podpowiem, jak wygląda montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja domowa – rodzaje

Producenci prześcigają się w kwestii funkcjonalności systemów klimatyzacji. W związku z tym można pogubić się w oferowanych przez nich rozwiązaniach. Jak zatem wybrać, by nie żałować? Warto wiedzieć, jakie rodzaje klimatyzatorów domowych można znaleźć na rynku oraz jakie są ich wady i zalety.

Klimatyzator typu split

Najczęściej spotykanym systemem klimatyzacji jest tzw. klimatyzator typu split. Słowo „split” z języka angielskiego oznacza słowo „rozdzielać”. To już wiele mówi nam o budowie tego systemu. Składa się on z dwóch rozdzielonych części – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jeśli chodzi o część montowaną wewnątrz budynku, również wyróżniamy kilka rodzajów:

  • Klimatyzator ścienny – montowany na ścianie, pod sufitem. To najpopularniejsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych;
  • kanałowy – dzięki niemu możliwe jest chłodzenie wielu pomieszczeń za pomocą jednego tylko urządzenia. Powietrze dociera do wszystkich pokoi w takiej samej temperaturze poprzez kanały;
  • kasetonowy – jednostki są montowane w suficie podwieszanym, najczęściej występują w biurach;
  • podłogowo-sufitowy – w zależności od potrzeb mogą być montowane na ścianie przy podłodze lub przy suficie. Rzadko stosowane w domach jednorodzinnych, ale bardzo wydajne, dlatego dobrze sprawdzają się w biurach i halach.

Klimatyzacja multi split

W przypadku klimatyzacji multi split również mamy do czynienia z rozdzielonym jednostką zewnętrzną i wewnętrzną systemem. Różnica jest jednak taka, że do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu zyskujemy możliwość sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach oddzielnie.

Klimatyzacja domowa bez jednostki zewnętrznej

Innym, nieco prostszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne. Nie posiadają one jednostki zewnętrznej, a praca klimatyzacji odbywa się w jednym, wewnętrznym urządzeniu. Można je przestawiać i przenosić do poszczególnych pomieszczeń. Wydawać by się mogło, że ponieważ nie ma konieczności instalowania dwóch urządzeń, takie rozwiązanie będzie dla inwestorów korzystniejsze. Niestety jednak klimatyzatory przenośne mają swoje wady. Przede wszystkim zajmują sporo miejsca, pracują dość głośno i nie są tak efektywne, jak klimatyzacja typu split.

Jak działa klimatyzacja?

Działanie klimatyzacji domowej możliwe jest za sprawą czynnika chłodniczego. Sprężarka znajdująca się w jednostce zewnętrznej spręża czynnik, który wówczas podnosi temperaturę. Następnie jest on kierowany do skraplacza, gdzie jest schładzany za pomocą wentylatora i przekształca się w ciecz o wysokim ciśnieniu. Ta ciecz przechodzi przez zawór rozprężający, gdzie w wyniku rozprężania spada jej ciśnienie i temperatura. Następnie ciepłe powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez wewnętrzną część klimatyzacji i w parowniku spotyka się z przechłodzoną cieczą, której przekazuje energię cieplną. Schłodzone już powietrze jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia, a czynnik chłodzący ponownie trafia do sprężarki i cały proces rozpoczyna się na nowo.

Klimatyzacja domowa z funkcją grzania

Z klimatyzacji możemy korzystać nie tylko w upalne dni. Niektóre urządzenia możemy przełączać z trybu chłodzenia na tryb ogrzewania, co sprawdza się w momencie, kiedy jeszcze nie ogrzewamy domu całkowicie, na przykład jesienią czy wiosną. Taka klimatyzacja działa wówczas na zasadzie powietrznej pompy ciepła. W trybie grzania jednostka zewnętrzna pełni rolę parownika, a wewnętrzna skraplacza, czyli odwrotnie niż w trybie chłodzenia. W przypadku klimatyzatorów typu split, energia cieplna jest pobierana przez jednostkę zewnętrzną, a jednostka wewnętrzna ma za zadanie ogrzać powietrze wewnątrz budynku.

Efektywność klimatyzacji z funkcją grzania

Efektywność klimatyzacji z funkcją grzania zależna jest od temperatury na zewnątrz. Tańsze modele nie będą mogły ogrzewać pomieszczeń, gdy temperatura za oknem spadnie znacząco. Zatem decydując się na zakup klimatyzatora posiadającego funkcję grzania, należy przede wszystkim określić swoje potrzeby w tej kwestii i wybrać model, który poradzi sobie przy określonych ujemnych temperaturach. Jeśli zależy nam na długotrwałym ogrzewaniu budynku za pomocą klimatyzacji, powinniśmy wybrać urządzenie działające w szerokim zakresie temperatur.

Klimatyzacja w domu – ile zużywa prąd?

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa klimatyzacja? Przyjmuje się, że pobór prądu klimatyzatora jest trzykrotnie niższy od mocy urządzenia. Zatem dla klimatyzatora o mocy 3,5 kW, pobór będzie wynosiło około 1 kW. Jednak w związku z tym, że nowsze urządzenia są bardzo wydajne, wystarcza im wykorzystywanie nawet jedynie 50% mocy, co automatycznie oznacza mniejszy pobór.

Klimatyzacja domowa – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje klimatyzacja? Cena zależy od wydajności urządzenia. Koszt urządzeń typu split to około 3000-5000 zł. Zainstalowanie zaawansowanych urządzeń trzeba zlecić specjalistom, co wiąże się z kosztami w okolicach 1500 zł. Cena klimatyzacji typu multi split zależna jest od tego, ile jednostek wewnętrznych zostanie podłączonych

Klimatyzacja domowa – czyszczenie

Do kosztów zużycia prądu należy dodać też koszty eksploatacji urządzenia. Jednostka wewnętrzna klimatyzacji wymaga czyszczenia i odgrzybiania. Takie prace można zlecić firmie serwisowej, ale też można wykonać je samodzielnie. Wystarczy odłączyć zasilanie urządzenia, zdjąć pokrywę jednostki wewnętrznej i delikatnie zdemontować filtry. Plastikowe elementy można wyczyścić lekko wilgotną szmatką, a parownik należy spryskać specjalnym płynem. Filtry myjemy pod bieżącą wodą i przechodzimy do czyszczenia obudowy. Po osuszeniu elementów można je zamontować w jednostce. Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję samooczyszczania, która zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów wewnątrz urządzenia. Wiele z nich zapewnia też jonizację powietrza.

Natychmiastowy komfort termiczny – sterowanie klimatyzacją

Klimatyzacja zazwyczaj sterowana jest za pomocą pilota, jednak obecnie coraz więcej osób pragnie integrować swoje urządzenia w ramach inteligentnego domu. Najprostszym sposobem, aby osiągnąć ten efekt wygody, jest instalacja modułu WiFi w jednostce wewnętrznej klimatyzatora. Dzięki temu urządzenia mogą być sterowane za pomocą smartfona przez aplikację mobilną.

Klimatyzacja domowa to urządzenie, które okazuje się przydatne w domu jednorodzinnym nie tylko w czasie lata, ale też z początkiem i końcem zimowych miesięcy. Urządzenia są łatwe w obsłudze i bez problemu można samodzielnie dbać o ich czystość. Ceny nie są zbyt wygórowane, jednak jeśli zależy nam na dobrej wydajności, warto zainwestować w nieco droższy system typu split.

Similar Posts