elewacja

Elewacja domu pełni wiele różnych funkcji. Jaki materiał elewacyjny wybrać, aby nie żałować? Tynk, blacha, a może kamień? Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każdy z nich!

Jeżeli chcesz spełniać marzenia ludzi, budować ich upragnione domy i jeszcze świetnie na tym zarabiać, to zapraszam cię na mój bezpłatny webinar, na którym opowiem ci jak zacząć! Ale do rzeczy – elewacja nie ma pełnić wyłącznie funkcji estetycznej. Ma przede wszystkim zabezpieczać elementy konstrukcji i izolacji przed czynnikami zewnętrznymi, a więc przed wodą, wilgocią, promieniami UV i skrajnymi temperaturami. Te czynniki mogą osłabiać właściwości materiałów, takich jak pianki, kleje, wełna mineralna i wiele innych.

Tynk króluje na polskich domach

Większość polskich domów wykończona jest oczywiście tynkiem. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to jedno z rozwiązań, które zapewnia inwestorom wiele możliwości. Przede wszystkim wybierając elewację domu w postaci tynku mamy niemal nieograniczoną ilość opcji kolorystycznych. Bardzo często też tynk stanowi niejako bazę aranżacji ścian zewnętrznych, a tylko w niektórych miejscach pojawia się na przykład kamień czy drewno. Trzeba też przyznać, że takie kombinacje prezentują się wyjątkowo estetycznie.

Tynk zapobiega rozwojowi grzybów, stanowi świetną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jest też łatwy w utrzymaniu i naprawie. Można łatwo go wyczyścić, ale też i pomalować, na przykład w przypadku pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń lub jeśli znudził nam się dotychczasowy kolor elewacji domu.

Blacha – nowoczesny sposób wykończenia elewacji

Do niedawna mogliśmy ją spotkać wyłącznie na budynkach przemysłowych. Obecnie widuje się ją na domach jednorodzinnych, ale nie tylko w postaci dachówki, a jako elewację. Blacha, bo o niej oczywiście mowa to bardzo ciekawe rozwiązanie, które charakteryzuje przede wszystkim łatwy montaż. Jest również bardzo wytrzymała i łatwa w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku uszkodzenia powłok ochronnych wymaga ona niemal natychmiastowej naprawy. Działanie czynników zewnętrznych na niezabezpieczoną blachę prowadzi do korozji. Inwestorzy w celu wykończenia elewacji mają do wyboru blachę stalową i tytanowo-cynkową, a wśród nich jeszcze blachę na rąbek, płaską, rzadziej trapezową i falistą.

Płytki elewacyjne

Kolejna propozycja to występujące w szerokiej gamie kolorystycznej płytki elewacyjne. Do dyspozycji mamy również kilka rodzajów, jak na przykład:

  • płytki klinkierowe – trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym niezwykle estetyczne;
  • kamień elewacyjny – można wybierać spośród granitu, marmuru, piaskowca, łupnia i wapienia, zależnie od pożądanej trwałości kamienia i preferencji pod względem estetyki;
  • płytki betonowe – nieco mniej popularne, jednak coraz częściej widuje się je na elewacji. Nic w tym dziwnego, ponieważ są one trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne. Beton architektoniczny to również dla wielu synonim nowoczesności;
  • gres elewacyjny – odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne płytki gresowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby płytkami elewacyjnymi przykryć większą powierzchnię, jednak zazwyczaj stanowią one jedynie dodatek. Na przykład dom jest otynkowany, a płytki położone jako ozdoba, w miejscach, które wymagają szczególnej czystości, jak ganki, ściany zewnętrzne frontowe, cokoły.

Elewacja drewniana

Na wykończenie elewacji drewnem zazwyczaj decydują się amatorzy tego materiału. Trudno się dziwić, ponieważ drewno tworzy niesamowicie przytulny klimat nie tylko w środku, ale również i od zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Mało tego, musi być odpowiednio przygotowane jeszcze przed ułożeniem. Wymagane jest, aby drewno na elewację było dobrze wysuszone, dzięki czemu nie będzie się wypaczać. Drewniane elewacje należy regularnie konserwować na przestrzeni lat. Zaletą tego rozwiązania jest relatywnie łatwy i szybki montaż, a także trwałość materiału. Elewacja z drewna nawet po uszkodzeniu jest łatwa do naprawy.

Siding elewacyjny PCV

Ostatnim rozwiązaniem, które chcę omówić to oczywiście elewacja z tworzyw sztucznych. Siding wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jednak bardzo szybko i u nas zdobył popularność. Obecnie jest nieco rzadziej wykonywany, jednak nadal warto go wziąć pod uwagę. Listwy są bowiem dostępne w wielu kolorach i wariantach. Mogą na przykład imitować drewno, a jednocześnie są one od niego tańsze. Oprócz tego elewacja z PVC jest łatwa w utrzymaniu. Niestety jednak z czasem może prezentować się mniej estetycznie. Promienie słoneczne bardzo często negatywnie wpływają na barwę tworzyw sztucznych i ich właściwości. Dodatkowo, PCV nie jest też tak odporne jak blacha, drewno czy tynk.

Ile kosztuje elewacja domu? Jaki materiał jest najtańszy?

Na wstępie wspomniałem, że wykończenie elewacji domu tynkiem jest najbardziej popularne. Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że taka elewacja domu zwykle wychodzi najkorzystniej pod względem cenowym. Przede wszystkim nie wymaga ona montażu dodatkowych konstrukcji, jak w przypadku suchych elewacji.

Elewacja domu – kiedy?

Najlepszy czas na wykonanie elewacji domu to wiosna i jesień. Wówczas panują optymalne warunki dla pracy z zaprawami tynkarskimi, klejami i innymi tego typu mokrymi materiałami. Największe znaczenie będzie to zatem miało, jeżeli wybraliśmy tynk na elewację domu, ale też w przypadku płytek elewacyjnych. Zaś wykonanie elewacji suchych, czyli blachy i sidingu nie jest już tak mocno ograniczone porą roku.

Ściany trójwarstwowe

W budownictwie jednorodzinnym wyróżniamy warstwowe ściany zewnętrzne. Ściany jednowarstwowe składają się z warstwy konstrukcyjnej i elewacji. Ściana dwuwarstwowa to ściana nośna, izolacja oraz elewacja w postaci tynku lub oblicówki. Z kolei w przypadku ścian trójwarstwowych najczęściej elewację domu stanowią cegły klinkierowe, bądź też silikaty czy bloczki z betonu komórkowego pokryte tynkiem lub oblicówką. Cegieł klinkierowych nie trzeba już niczym pokrywać, jednak należy pamiętać o ich impregnacji.

Similar Posts