sztukateria elewacyjna

Sztukateria elewacyjna to prosty sposób na ozdobienie domu od zewnątrz. Jakie są jej rodzaje? Z czego wykonuje się takie zdobienia? Przeczytaj i sprawdź!

Sztukateria elewacyjna to różnego rodzaju detale architektoniczne: listwy, gzymsy i podokienniki. Może być wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej stosuje się styropian. Dzięki sztukaterii elewacja całkowicie zmienia swoje oblicze. Dom prezentuje się bardzo estetycznie, a otoczenie zyskuje niezwykły klimat. Zwykle montuje się ją na domach w konkretnym stylu (wille, dworki), jednak dostępne są również proste sztukaterie pasujące do domów w stylu nowoczesnym. Już za chwilę poznasz rodzaje dekorów elewacyjnych, a jeśli jesteś właśnie na tym etapie wykańczania własnego domu i jeszcze ci mało, zapisz się na mój bezpłatny webinar. Powiem ci jak zarabiać dobre pieniądze na realizacji własnej pasji w dziedzinie budowy domów jednorodzinnych!

Sztukateria elewacyjna – rodzaje

 • gzymsy elewacyjne – to szerokie listwy, mocno wystające poza powierzchnię ściany budynku. Mogą być montowane pod i nad oknem, a także pod dachem;
 • listwy elewacyjne – dostępne w różnych wariantach, montowane najczęściej wokół okien i drzwi w formie opaski;
 • bonie elewacyjne – to zwykle prostokątne, nieco większe elementy, którymi zdobi się naroża ścian zewnętrznych;
 • wsporniki elewacyjne – elementy, które łączy się z listwami (wsporniki montowane są pod nimi). Oprócz funkcji estetycznej stanowią zabezpieczenie większych części sztukaterii;
 • zworniki elewacyjne – niewielkie elementy, montowane najczęściej na środku górnych listew okiennych;
 • fasety elewacyjne – szerokie elementy stosowane tuż pod podbitką dachową. Dzięki nim można optycznie powiększyć budynek;
 • kolumny elewacyjne – stosowane najczęściej tuż przy wejściu do budynku, służą jako podpora. Wywodzą się już z czasów starożytnych;
 • deski elewacyjne – listwy wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych, zwykle ozdabia się nimi przestrzenie przy oknach; 
 • łuki elewacyjne – wygięte elementy, najczęściej stosowane nad oknami lub drzwiami o zaokrąglonym profilu;
 • pilastry elewacyjne – to alternatywa dla kolumn. Zwykle są to długie i szerokie, zdobione listwy, stosowane przy drzwiach wejściowych. 

Sztukateria zewnętrzna – szerokie zastosowanie

Rolą sztukaterii elewacyjnej jest przede wszystkim zdobienie budynku. Jednak oprócz tego, dekoria zabezpiecza elementy ścian przed ściekającą wodą, ciemnymi zaciekami i uszkodzeniami mechanicznymi naroży ścian i wnęk okiennych. W razie potrzeby można dość łatwo ją odmalować. Jak wspomniałem wcześniej, sztukaterie doskonale sprawdzają się do ozdabiania przestrzeni wokół okien i drzwi, pod dachem, ale również nad cokołami i przy narożach.

Sztukateria elewacyjna – materiały

Dekory zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak wykorzystuje się listwy styropianowe. Są one lekkie, dzięki czemu można je łatwo zamontować. Styropian zwykle pokryty jest już siatką i klejem. Profile styropianowe są najtańsze, jednak charakteryzują się dość niską trwałością. Trzeba liczyć się z tym, że mogą się one kruszyć lub być uszkadzane przez ptactwo. Dlatego też wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, o czym opowiem w części dotyczącej montażu sztukaterii.

Kolejny materiał na sztukaterię elewacyjną to gips. Jest cięższy od styropianu, ale podobnie jak on może być podatny na kruszenie się. Dostępne są również profile elewacyjne z betonu czy kamieni, jednak wraz z wytrzymałością rośnie też waga materiału. Co za tym idzie, montaż okazuje się dużo bardziej skomplikowany.

Sztukateria elewacyjna może być też wykonana z drewna lub z tworzyw sztucznych imitujących drewno.

Sztukateria elewacyjna styropianowa – montaż

Współcześnie najchętniej wybierana ozdobą domów jednorodzinnych są dekory styropianowe. Wszystko za sprawą niskiej ceny i wagi, a co za tym idzie również łatwego montażu materiału. Z tego powodu przedstawię, jak wygląda montaż sztukaterii elewacyjnej, wykonanej właśnie ze styropianu:

 1. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokonanie dokładnych pomiarów miejsc, które zamierzasz ozdobić za pomocą sztukaterii elewacyjnej.
 2. Następnie należy równie dokładnie dociąć listwy i sprawdzić, czy pasują.
 3. Jeżeli wszystko się zgadza, możesz przystąpić do gruntowania powierzchni, na której znajdą się gzymsy styropianowe.
 4. Kolejnym krokiem jest już klejenie sztukaterii za pomocą kleju montażowego.
 5. Następnie należy wypełnić łączenia listew i zabezpieczyć krawędzie sztukaterii specjalną masą szpachlową, dzięki czemu będzie ona bardziej odporna na warunki atmosferyczne.
 6. Po zamontowaniu sztukaterii warto dokładnie zagruntować jej powierzchnię.
 7. Tak przygotowane listwy elewacyjne możemy pomalować dwukrotnie farbą elewacyjną.

Listwy elewacyjne – cena

Listwy elewacyjne dostępne są w różnych cenach, ponieważ jak już wiesz, istnieje wiele ich rodzajów. Zatem koszt takich zdobień będzie zależał głównie od rozmiaru listew, kształtu, grubości itp. W przybliżeniu metr bieżący sztukaterii styropianowej to koszt 50-100 zł.

Czy warto montować gzymsy elewacyjne?

Sztukateria elewacyjna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Zazwyczaj znajduje ona zastosowanie w konkretnych projektach domów jednorodzinnych. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na ozdobienie budynku za pomocą sztukaterii elewacyjnej, upewnij się, że dekory pasują do twojego domu i otoczenia.

Similar Posts