zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa Polaków wzrasta – tak wynika z analizy HRE Investments. Co miało wpływ na łatwiejsze uzyskanie kredytu w sierpniu? Sprawdź koniecznie!

Zdolność kredytowa Polaków w sierpniu wzrosła o 4% w porównaniu do lipca. Eksperci z HRE Investments poddali analizie zdolność kredytową 3-osobowej rodziny, której dochód wynosi dwie średnie krajowe. Zdolność wzrosła o 16,5 tys. zł – z 396 tys. zł do 413 tys. zł. Mimo że nadal jest to dość niska kwota, w porównaniu do zdolności kredytowej z czasów przed podwyżkami stóp procentowych, kiedy to statystyczna rodzina mogła liczyć na kredyt w wysokości 700 tys. zł, to jednak widać już światełko w tunelu dla kredytobiorców.

WIBOR spada

Eksperci wyjaśniają również, z czego wynika wzrost zdolności kredytowej. Przede wszystkim jest to spadek oprocentowania kredytów. Jak się okazuje, spadło ono o około 0,3-0,4 procent w porównaniu do lipca, co jest istotne w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej. Kolejnym powodem jest też spadek notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. To z kolei ważne jest w przypadku kredytów o stałej stopie procentowej.

Wynagrodzenia Polaków stale rosną

Nie bez znaczenia jest również wzrost wynagrodzeń Polaków, które stale rosną, a to również uwzględniane jest przez banki w ich ofertach kredytów. Co ciekawe, obecnie zdolność kredytowa statystycznej rodziny jest o 41% niższa, niż w czasie przed podwyżkami. Analitycy szacują, że gdyby nie wzrost wynagrodzeń, mielibyśmy do czynienia ze spadkiem zdolności kredytowej nawet o 50%, w porównaniu do tej odnotowanej przed podwyżkami.

Zdolność kredytowa a oferty kredytów

Jak się okazuje, oferty kredytów w poszczególnych bankach mogą znacznie się od siebie różnić. Eksperci sprawdzili bowiem, że niektóre banki oferują pożyczki w wysokości 440 do niemal 462 tys. zł, ale są również i takie, w których pożyczka może wynosić zaledwie 236 tys. zł. Warto więc sprawdzić ofertę różnych banków, decydując się na kredyt mieszkaniowy.

Czy sierpniowy wzrost zdolności kredytowej to jednorazowa sytuacja? Eksperci uważają, że nie musi tak być. Wiele zależy od pojawienia się efektów walki z inflacją. Jeżeli będą one widoczne, już w 2023 roku może dość do spadku stóp procentowych. Co istotne, takie hipotezy już znajdują odbicie w przypadku notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (IRS).

Tekst źródłowy: https://heritagere.pl/analizy/zdolnosc-kredytowa-w-gore-po-raz-pierwszy-od-dawna/176

Similar Posts