pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe chronią konstrukcję dachu przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, izolują od dźwięków z zewnątrz, a także od ciepła i zimna. Poszczególne rodzaje pokryć dachowych mają swoje wady i zalety, ale też różnią się cenowo. Jeżeli zastanawiasz się, jakie rozwiązania charakteryzują się najwyższą trwałością, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie!

Pokrycie dachowe – kiedy należy je wybrać?

Mogłoby się wydawać, że pokrycie dachowe nie jest zbyt istotne, by rozważać je jeszcze przed budową domu. Trzeba jednak pamiętać, że występują zarówno pokrycia ciężkie, jak i lekkie, i właśnie waga jest tutaj najbardziej znacząca. Dlatego też pokrycie najlepiej wybrać na etapie projektowania domu. Dzięki temu można przewidzieć, jakie będzie obciążenie konstrukcji dachu. Z tego samego powodu nie należy zmieniać rodzaju pokrycia dachowego na inne, niż zostało to określone w projekcie bez konsultacji z projektantem.

Dachówki ceramiczne

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najcięższych pokryć konstrukcji dachowej jest dachówka ceramiczna – 1m2 waży około kilkudziesięciu kilogramów. Dachówkę ceramiczną wytwarza się z gliny i innych surowców. Odpowiednio położona może wytrzymać na dachu nawet 100 lat, jednak producenci podają różny czas gwarancji. Jest odporna na mróz, brud, porastanie mchem i dobrze odprowadza wodę. Ponadto świetnie izoluje akustycznie i termicznie. Zaletą dachówki ceramicznej jest też duży wybór pod względem kształtu i koloru, a jeśli zachodzi potrzeba, można łatwo wymienić poszczególne elementy. Warto jednak pamiętać, że ceramika jest dość drogim pokryciem dachowym – cena za 1m2 to od 50 do 100 zł.

Dachówki betonowe (cementowe)

Alternatywą dla dachówki ceramicznej jest nieco lżejsza dachówka betonowa, która również należy do pokryć ciężkich. Producenci oferują dość duży wybór dachówek cementowych, jednak ich kolor zwykle nie jest tak trwały, jak w przypadku ceramiki. Wszystko zależy od jakości powłok zastosowanych przez producenta. Jeżeli zaś chodzi o trwałość samego pokrycia, zwykle jest to około 30 lat. Warto pamiętać, że producenci deklarują różny czas gwarancji, dlatego najlepiej sprawdzić specyfikację konkretnego produktu. Dachówka betonowa stanowi dobrą izolację od dźwięków zewnętrznych. Dla wielu inwestorów znacząca może być również jej cena – 30-60 zł za 1 m2.

Blachodachówki

Kolejna propozycja pokryć to blachy dachowe. Występują one w kilku wariantach: falistej, płaskiej, trapezowej. Blachy wykonane są ze stali lub aluminium i pokryte specjalnymi tworzywami ochronnymi. Warto sprawdzić „skład” materiału, aby być pewnym jakości i odporności na korozję. Blachodachówka jest dość lekka, dzięki czemu renowacja dachu w starszych budynkach zwykle nie wymaga przebudowy konstrukcji dachowej. Blachodachówkę łatwo się montuje i równie łatwo ją czyści. Trzeba jednak pamiętać, że może ona wymagać konserwacji, dlatego warto regularnie sprawdzać stan tego pokrycia dachowego. Wadą dachówki z blachy jest słaba izolacja akustyczna i termiczna – należy zastosować wełnę. Cena za 1 m2 dachu to 40-70 zł. Producenci blachodachówek zwykle deklarują gwarancję około 10 lat, jednak zazwyczaj takie pokrycie dachowe wytrzymuje znacznie dłużej.

Pokrycia bitumiczne

Pokrycia bitumiczne są bardzo popularne w polskim budownictwie jednorodzinnym. Są trwałe, lekkie i tanie. Występują one w kilku wariantach, takich jak: papa, płyty i gont. Pokrycia bitumiczne są uniwersalne, dobrze zabezpieczają dach przed czynnikami atmosferycznymi. Ich wadą jest słaba izolacja akustyczna i termiczna.

Papa dachowa

Papy dachowe nie prezentują się zbyt estetycznie, dlatego najczęściej stosuje się w celu pokrycia dachów płaskich. Są jednak lekkie, wodoszczelne i łatwe w montażu. Papą można szybko pokryć dachy o dużych powierzchniach.

Gont bitumiczny

Innym, znacznie bardziej estetycznym rozwiązaniem jest gont bitumiczny. Są to lekkie łaty dostępne w różnych kolorach i kształtach, które często przypominają dachówki. Zaletą jest niska cena, waga i łatwy montaż. Trzeba jednak pamiętać, że gont wymaga pełnego deskowania konstrukcji dachowej.

Płyty bitumiczne

O ile papa i gont to pokrycia dachowe w postaci miękkich arkuszy, tak płyty bitumiczne występują już w lekko usztywnionej formie. Ze względu na duże rozmiary są łatwe i szybkie w montażu. Przypominają eternit, choć mają z nim niewiele wspólnego – są w pełni bezpieczne dla zdrowia mieszkańców, a przy tym trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych

Pokrycia dachowe to nie tylko ceramika, beton, blacha i materiały bitumiczne. Dostępne są również płyty PVC. Zwykle jednak nie stosuje się ich w celu pokrycia dachu w domach jednorodzinnych. Dużo częściej wykorzystuje się je do zadaszenia tarasów czy wiat samochodowych. Dla niektórych zaletą będzie to, że występują one w wersji bezbarwnej lub lekko przyciemnianej, dzięki czemu przepuszczają światło słoneczne i są mniej widoczne.

Pokrycia dachowe z materiałów naturalnych

Skoro było już o materiałach z tworzyw sztucznych, pora na materiały naturalne, czyli:

  • gont drewniany – nie należy ani do ciężkich, ani też do lekkich pokryć dachowych. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jednak należy pamiętać o jego konserwacji. Gont drewniany na dachach domów jednorodzinnych jest dość rzadko spotykany. Najczęściej występuje w rejonach górskich, na domach z bali itp.;
  • łupek dachowy, czyli kolejny bardzo trwały, a przy tym wyjątkowo estetyczny materiał na pokrycie dachowe. Jest w pełni ognioodporny, jednak jego montaż wymaga fachowej wiedzy. W przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu można go łatwo wymienić. Łupek dachowy należy do pokryć ciężkich;
  • strzecha – ostatnia propozycja to istny powrót do korzeni. Jednak współczesną strzechę wykonuje się z trzciny. Jest ona bardzo trwała, świetnie izoluje od temperatur i dźwięku, a także nie przepuszcza wody. Choć można spotkać ją dość rzadko, to jednak ten rodzaj naturalnego pokrycia budzi pewne zainteresowanie. Trzeba pamiętać, że strzecha również należy do pokryć ciężkich.

Pokrycie dachu – jak wybrać?

Jak wspomniałem wcześniej, pokrycie dachu musi być w pełni dopasowane do konstrukcji. Chodzi tutaj o nośność więźby, dlatego w niektórych przypadkach pokrycia ciężkie nie mogą być zastosowane. Nieodpowiednio dobrane pokrycie dachowe może stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynku oraz powodować spore straty finansowe. Dlatego też ważne jest przemyślenie tej kwestii jak najwcześniej.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Z pewnością kąt nachylenia i kształt dachu. Ze względu na to, że dach ma służyć przez długie lata, warto świadomie podejść do inwestycji. Wybór dachówek, blach, czy innych pokryć, wykonanych z materiałów niskiej jakości może być nieopłacalny. Prawdopodobnie zaoszczędzisz pieniądze podczas budowy, jednak będziesz musiał reperować lub, co gorsza wymienić pokrycie dachowe o wiele wcześniej, niż jest to konieczne.

Jak sprawdzić jakość pokryć dachowych?

Najlepiej sprawdzić specyfikacje produktów. Znajdziesz tam informacje o ich trwałości, a także o tym, z jakich materiałów są one wytworzone. Jeżeli masz taką możliwość, poradź się doświadczonego dekarza. Prawdopodobnie poleci ci kilka sprawdzonych producentów.

Pamiętaj, by sprawdzić również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może on regulować kwestię rodzaju i koloru pokrycia dachowego na terenie miejscowości, w której mieszkasz.

Similar Posts