montaż okien

Montaż okien to moment przejścia z jednego etapu budowy w kolejny. Kiedy najlepiej montować okna? W czasie jakiej pory roku? Sprawdźmy!

Nie bez powodu budowę domu dzieli się na etapy. Najpierw powstaje stan zero, czyli fundamenty. Następnie ekipa pracuje nad konstrukcją budynku, czyli stanem otwartym. Kiedy już następuje montaż okien, przechodzimy do stanu surowego zamkniętego. Zatem okna i drzwi zamykają budynek i prowadzą do etapu jego wykończenia.

Montaż okien po zakończeniu prac mokrych

Zaprawy, tynki wewnętrzne, wylewki muszą swobodnie wyschnąć, aby ekipa budowlana mogła przejść do prac wykończeniowych. Jeżeli okna zostaną wstawione za szybko, proces odpowiedniego wysychania budynku nie będzie przebiegał prawidłowo. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza i swobodnego odprowadzania wilgoci z budynku może mieć wiele konsekwencji, nie tylko dla samych okien, ale również dla innych elementów budynku. Kiedy zatem wstawiać okna? Kiedy mokre części konstrukcyjne dokładnie wyschną.

Czas schnięcia jest uzależniony od wielu czynników jak chociażby temperatura i wilgotność powietrza. Jeżeli zachodzi konieczność przyspieszenia budowy i szybszego wstawienia okien, jest to możliwe, pod warunkiem prawidłowego i regularnego wietrzenia budynku, a często również jego ogrzewania. Mowa tutaj o oknach aluminiowych i plastikowych. W przypadku okien drewnianych prawidłowe wysychanie budynku jest szczególnie ważne przed montażem.

Czy okna można montować w czasie zimy?

Optymalny moment montażu okien to czas, kiedy panują dodatnie temperatury. Jednak istnieje możliwość montowania stolarki również w czasie zimy. Wielu producentów deklaruje tolerancyjność pianek montażowych na ujemne temperatury i możliwość ich stosowania w czasie panowania takich temperatur. Zwykle jednak nie zaleca się wykonywania takich prac, kiedy temperatura jest niższa niż -10°C. Wówczas najlepiej odłożyć montaż okien na czas, kiedy pojawią się bardziej przyjazne warunki atmosferyczne. Montaż okien w czasie panowania ujemnych temperatur zasadniczo nie jest dobrym pomysłem i powinno się go wykonywać tylko w skrajnych przypadkach.

Zabezpieczanie okien przed i po montażu

Bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie okien przed montażem. Nie należy zdejmować folii ochronnej przed osadzeniem okna, gdyż w czasie osadzania może zostać uszkodzone. Z kolei już po montażu nie powinno się pozostawiać folii ochronnej zbyt długo. W późniejszym czasie będzie trudno się jej pozbyć, a także może ona pozostawić trudne do usunięcia plamy. Kolejny moment, kiedy okna mogą się uszkodzić to prace nad tynkami zewnętrznymi. Tutaj ponownie nasze okna będą wymagały zabezpieczenia przed otarciami, rysami czy trudnym do usunięcia klejem lub tynkiem.

O czym jeszcze warto pamiętać? Cóż, wstawienie okien to niemała inwestycja. Pozostawienie budowy ze wstawionymi oknami bez nadzoru nie jest najlepszym pomysłem. W końcu, jak mówią: „Okazja czyni złodzieja”. Niestety to nie jedyne zagrożenie, ponieważ znane są również przypadki wandalizmu. Zatem po wstawieniu stolarki okiennej, budowa powinna być strzeżona tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Montaż okien przed dachem – czy można?

Kolejność powstawania budynku to: fundamenty, ściany konstrukcyjne, dach, a następnie okna i drzwi. Zatem najpierw powstaje dach, a dopiero później wstawia się okna i nie należy odwracać tej kolejności. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy ekipa od okien wchodzi na budowę przed dekarzami. Należy jednak pamiętać, że łatwo wówczas o uszkodzenie stolarki okiennej, a zatem mogą powstać nieplanowane, dodatkowe koszty. Najlepiej więc tak zorganizować budowę, aby wstawić okna po wyschnięciu mokrych elementów konstrukcyjnych budynku i zakończeniu budowy dachu.

Similar Posts