Pandemia i związana z nią praca zdalna napędziły zainteresowanie nieruchomościami, a więc ceny działek budowlanych poszły w górę. Widać natomiast, że wyższe ceny nie zniechęcają inwestorów. Często jednak zastanawiają się oni, czy w obecnym czasie da się tanio kupić działkę, a jeśli tak, to w jaki sposób. Jak się okazuje, jest kilka możliwości. W moim poradniku znajdziesz je wszystkie!

Tania działka budowlana. Gdzie ją znaleźć?

Inwestorzy planujący budowę domu w konkretnej lokalizacji z pewnością będą mieli nieco mniejszy wybór niż ci, którzy szukają działki budowlanej bez względu na jej usytuowanie. Nie wykluczone jednak, że tani grunt znajdziesz również w tej miejscowości, która najbardziej ci odpowiada. Musisz jedynie wiedzieć, gdzie szukać.

Zagadaj okolicznych mieszkańców

Mnóstwo nieruchomości na sprzedaż jest w posiadaniu osób starszych, które nie mają możliwości wystawienia ogłoszeń w Internecie lub kontaktu ze stosownym biurem. Dlatego jeśli interesuje cię konkretna lokalizacja, udaj się na mały wywiad i popytaj ludzi, czy znają kogoś, kto chce sprzedać działkę. Ten sposób świetnie sprawdza się na wsiach, gdzie mieszkańcy dobrze się znają.

Przejrzyj ogłoszenia z nieruchomościami

Kolejny sposób to regularne przeglądanie ofert w Internecie. To prawda, że wiele wystawionych tam działek trzyma dobrą cenę. Może jednak tak się zdarzyć, że sprzedający będzie chciał szybko spieniężyć nieruchomość i obniży nieco jej cenę. W centralnych częściach miasta często znajdują się słupy z ogłoszeniami o działkach na sprzedaż. Polecam wybrać się tam na spacer i przejrzeć oferty.

Sprawdź przetargi i licytacje

Szukając nieruchomości, warto też odwiedzić urzędy gmin i miast. Organizują one przetargi, na których można nabyć grunt w nieco niższej cenie. Jeszcze innym sposobem na zakup działki są licytacje komornicze. Informacje o takich licytacjach znajdziesz na stronach internetowych im poświęconych.

Niska cena a wady działki budowlanej

Niestety nie zawsze niska cena działki to super okazja. Bywa, że ma ona mniejsze lub większe wady. W najlepszym przypadku są to niewielkie niedogodności, a w najgorszym wybudowanie domu będzie po prostu niemożliwe. Musisz więc wiedzieć, czego się spodziewać, a potem rozważyć, czy zakup tej konkretnej nieruchomości będzie inwestycją, czy raczej wtopą.

Tania działka – co może być z nią nie tak?

Na cenę działki wpływa:

  • nieuregulowany stan prawny;
  • charakter rolny;
  • lokalizacja;
  • ukształtowanie terenu;
  • metraż działki;
  • infrastruktura;
  • ustanowienie służebności;
  • brak przyłączy;
  • problem z przyłączeniem do mediów;
  • wysoki poziom wód gruntowych;
  • położenie na terenie zalewowym.

Jak więc widzisz, powodów niższej ceny może być sporo. W niektórych przypadkach, mimo występowania wad działki, warto ją kupić. Zależy to jednak w pełni od ciebie oraz od tego, na jakie niedogodności możesz się zgodzić. Na przykład nietypowy kształt działki prawdopodobnie będzie mniejszym problemem niż brak możliwości wykonania przyłączy.

Tanie działki budowlane – kiedy lepiej ich nie kupować?

Musisz jednak pamiętać, że usunięcie niektórych wad może wiązać się z dodatkowymi kosztami, co finalnie może okazać się po prostu nieopłacalne. Dlatego decyzja o zakupie działki budowlanej po niższej cenie powinna być dobrze przemyślana, a w niektórych przypadkach skonsultowana ze specjalistą w tej dziedzinie. Nie zawsze jednak atrakcyjna cena musi wiązać się z jawnymi lub ukrytymi wadami działki. Najlepiej zastosować zasadę ograniczonego zaufania i sprawdzić:

  • księgi wieczyste, w szczególności działy dotyczące statusu działki, służebności i hipoteki;
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ustanowiono, wystąpić do urzędu gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Nie musisz być właścicielem gruntu, by ją uzyskać;
  • mapy i plany przyłączy;
  • rodzaj i jakość gruntu;
  • sąsiedztwo.

Jeśli cokolwiek w powyższych kwestiach budzi twoje wątpliwości, wstrzymaj się z podpisaniem umowy, zasięgnij porady lub szukaj dalej. A jeżeli znalazłeś fajną działkę budowlaną w niskiej cenie – gratuluję! Budowa domu marzeń jest już coraz bliżej.

Similar Posts