Inteligentny dom, znany też jako smart dom – kosztowny bajer czy kwintesencja funkcjonalnego mieszkania? W tym poradniku znajdziesz na to pytanie odpowiedź!
Inteligentny dom to instalacja, która budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Jednak nie brakuje też jej przeciwników, którzy uważają smart dom za duży wydatek i niepotrzebny bajer. Prawda jest jednak taka, że system zapewnia mieszkańcom ogromny komfort i bezpieczeństwo. Jeśli jest dobrze zaprogramowany, może przyczyniać się też do energooszczędności. Zatem czy warto zainwestować w system automatyki domowej i, co najważniejsze, ile taka zabawa kosztuje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz już za chwilę!
Inteligentny dom – co to właściwie znaczy?
Inteligentny dom to pojęcie, które określa różnego rodzaju systemy bezprzewodowe i urządzenia, zintegrowane w sieć, którymi można sterować zdalnie lub lokalnie. Takie urządzenia komunikują się między sobą, sczytują potrzebne informacje, a co najważniejsze – odpowiadają na żądania użytkowników. Z inteligentnym domem możemy się komunikować, znajdując się wewnątrz budynku, jak również przebywając poza nim. Decydując się na smart dom, możemy wybrać, jakie urządzenia i systemy chcemy podpiąć do inteligentnej sieci, a na przestrzeni lat taką sieć rozbudowywać.
Czym można sterować w ramach inteligentnego domu?
W ramach inteligentnego domu możemy sterować szeregiem systemów i urządzeń, będąc wewnątrz budynku, jak również poza nim. To zapewnia inwestorom całe spektrum możliwości, jednak o zaletach smart domu powiem nieco później. Zatem, co taki inteligentny dom potrafi? Oto bardziej i mniej podstawowe funkcje.
Inteligentne oświetlenie
W nowych domach bardzo często występuje wiele obwodów świetlnych, które to zasilają poszczególne punkty. Sterowanie nimi bez systemu inteligentnego domu może być kłopotliwe, a na ścianach znajdzie się wówczas spora ilość łączników. System smart domu pozwala na zintegrowanie tych obwodów i podłączenie ich do inteligentnego panelu sterowania, a także do urządzenia mobilnego. Dzięki temu zyskujemy nie tylko większą estetykę wnętrza, ale również wygodę. System sterowania oświetleniem pozwala również zaplanować moc oświetlenia w konkretnych porach dnia. Możemy na przykład ustawić intensywność i kolor światła z poszczególnych punktów w określonych godzinach. Łącząc je z czujnikami ruchu zyskujemy wygodę, bezpieczne korzystanie z budynku po zmroku, a także niemałą oszczędność energii elektrycznej, a zatem pieniędzy.
Temperatura w pomieszczeniach
Manualne sterowanie temperaturą w domu może być uciążliwe, a kiedy jesteśmy poza domem, oczywiście jest niemożliwe. Jednak i w tej kwestii mamy rozwiązanie, dzięki instalacji inteligentnego domu. Pozwala on na sterowanie regulatorami temperatury, zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i w lecie, kiedy to korzystamy z klimatyzacji. Inteligentne termostaty umożliwiają zaplanowanie szczegółowego harmonogramu ogrzewania budynku. Planujemy więc temperaturę, która ma panować w pomieszczeniach, kiedy przebywamy w domu, jak również podczas wyjazdu czy pobytu w pracy. System inteligentnego sterowania ogrzewaniem może być stosowany niezależnie od tego, z jakiego źródła ogrzewania korzystamy.
Gniazda, czyli sterowanie urządzeniami elektrycznymi
Inteligentne gniazdka to nie tylko kwestia energooszczędności, ale również bezpieczeństwa. Z pewnością nie raz po wyjściu z domu zastanawiałeś się, czy wyłączyłeś telewizor. To jednak błahostka w porównaniu do pozostawienia podpiętego do zasilania żelazka. Dzięki systemowi smart dom mamy możliwość zdalnego odcięcia dopływu energii elektrycznej w konkretnym gniazdku, co zapewnia domostwu bezpieczeństwo, a mieszkańcom spokojny pobyt poza domem.
Monitoring
Obecnie nie brakuje posesji, na których znajdują się kamery. Taki stan rzeczy znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, bo już sama obecność instalacji dość skutecznie odstrasza wszelkich intruzów. Z pewnością nie raz zdarzyło ci się podczas wakacji zastanawiać, jak ma się twój dom i posesja. Dzięki systemom smart domu możesz z łatwością sprawdzić, co dzieje się na terenie nieruchomości. A gdy słyszysz dzwonek do drzwi, możesz sprawdzić, kto pojawił się u progu i na przykład uniknąć spotkania z domokrążcami. I nawet nie musisz ruszać się w tym celu z kanapy!
Rolety
Inteligentne sterowanie roletami pozwala przede wszystkim na ustawienie optymalnego dopływu światła słonecznego do pomieszczeń użytkowych, na podstawie własnych preferencji lub ze względu na aktualną pogodę. To jednak nie wszystko, ponieważ sterując roletami zdalnie, zwiększamy bezpieczeństwo domostwa. Inną korzyścią jest na przykład możliwość zasunięcia rolet podczas nagłej zmiany pogody. W ten sposób możemy łatwo ochronić okna przed zabrudzeniem spowodowanym opadami deszczu.
Brama
Bardzo przydatną opcją, szczególnie w czasie zimowych miesięcy, jest sterowanie bramą wjazdową. Jednak w ramach smart domu nie trzeba mieć w tym celu pilota. Czujniki ruchu wysyłają sygnał do bramy, a ta otwiera się i zamyka, kiedy fotokomórka odnotowuje przejazd. Za sprawą specjalnych identyfikatorów zainstalowanych w samochodzie, brama otwiera się, kiedy auto znajdzie się na podjeździe posesji.
Czujniki
System inteligentnego domu pomaga zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i domostwa, niezależnie od tego, czy ktoś przebywa budynku. Na przykład inteligentne czujniki dymu po wykryciu zagrożenia uruchamiają alarm dźwiękowy i wysyłają ostrzeżenie na urządzenie mobilne. Dostępne są też czujniki, chroniące mieszkanie przed zalaniem. W momencie, gdy zauważą one stojącą wodę, wówczas dochodzi do automatycznego zamknięcia głównego zaworu wodnego, a tym samym odcięcia dopływu wody do urządzeń sanitarnych.
Alarm
Kolejna możliwość zabezpieczenia domu przed intruzami to instalacja czujników ruchu zintegrowanych z monitoringiem. Podczas nieobecności w domu, w przypadku odnotowania ruchu, system wysyła powiadomienie na urządzenie mobilne. Podgląd na żywo pozwala sprawdzić, czy zaistniały powody do obaw, a wówczas możemy już odpowiednio zareagować.
Sekwencje urządzeń
Największą zaletą inteligentnego domu jest działanie wielu urządzeń w sekwencjach. Przykładem może być uzbrojenie alarmu, wyłączenie świateł i zasunięcie rolet po opuszczeniu domu przez mieszkańców.
Jak zaprojektować inteligentny dom?
Projektowanie inteligentnego domu rozpoczynamy od sporządzenia listy funkcji, które chcemy wprowadzić do swojego mieszkania. Na tym etapie warto zastanowić się, które systemy i urządzenie chcemy podłączyć do sieci smart home już teraz. Jeżeli chcesz zlecić instalację inteligentnego domu profesjonalistom, polecam sprawdzić oferty różnych producentów. Dowiesz się wówczas, jakie systemy i zestawy inteligentnego domu oferują, no i przede wszystkim, jaki będzie koszt instalacji. Pamiętaj jednak by taki research robić, posiadając projekt instalacji elektrycznej, ponieważ tylko wtedy fachowcy będą mogli zaproponować ci odpowiednie rozwiązania i wycenić usługę.
Instalacja smart dom
Systemy inteligentnego domu mogą być zainstalowane w nowych domach, jak i tych starszych. W przypadku domu obecnie budowanego lub remontowanego, polecane są systemy przewodowe, gdyż są one bardziej stabilne. Włączniki i czujniki są bowiem podłączone bezpośrednio do centrali.
W przypadku budynków już istniejących i użytkowanych taka instalacja wiązałaby się z generalnym remontem – niezbędne byłoby wykucie bruzd w ścianach, aby położyć przewody. Dlatego polecanym rozwiązaniem jest instalacja bezprzewodowa, która działa na podstawie modułów dopuszkowych. W puszkach włączników ściennych i gniazd montuje się specjalne odbiorniki, które komunikują się z centralką.
Niestety jednak, jeśli do systemu bezprzewodowego podłączonych jest wiele urządzeń, mogą występować częste awarie, spowodowane przeciążeniem. Jeśli więc stoimy przed wyborem rodzaju systemu i budujemy dom lub planujemy remont, dużo lepiej sprawdzi się instalacja przewodowa.
Systemy inteligentnego domu
Automatyka domowa może opierać się na systemach otwartych i zamkniętych. Te pierwsze polegają na łączeniu elementów (sterowników, modułów itp.) różnych producentów, co zapewnia inwestorom wiele możliwości, jak na przykład wzbogacenie systemu w późniejszym czasie o funkcje, które na ten moment nie występują. Trzeba jednak pamiętać, że dobieranie zgodnych ze sobą urządzeń i sterowników różnych firm może być skomplikowane. W przypadku systemu zamkniętego ograniczamy się wyłącznie do rozwiązań oferowanych przez wybranego producenta.
Jak steruje się systemami smart home?
Inteligentny dom kojarzony jest przede wszystkim z możliwością sterowania poszczególnymi funkcjami za pomocą smartfona. W istocie, jak najbardziej możemy obsługiwać nasz smart dom za pomocą dedykowanej aplikacji. Jednak to nie jedyna możliwość, ponieważ sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem wyłącznie telefonem byłoby pozbawione sensu. Dlatego też na ścianach znajdują się inteligentne panele sterowania. Gdzieniegdzie możemy zastosować inteligentne łączniki światła.
Zalety inteligentnego domu
Inteligentne domy mają wiele zalet:
- Wygoda – to oczywiście zdalne sterowanie urządzeniami, bez konieczności wstawania z kanapy. Posiadając system smart home w swoim domu, odczuwamy większy komfort, również przebywając poza domem. W końcu z dowolnego miejsca i w każdej chwili możemy sprawdzić, co dzieje się w budynku;
- funkcjonalność – system inteligentnego domu minimalizuje codzienne obowiązki użytkowników i pozwala oszczędzać czas. W takim domu codzienne funkcjonowanie jest po prostu łatwiejsze;
- bezpieczeństwo – posiadanie inteligentnego domu daje poczucie większej kontroli nad własnym domem i niweluje obawy nie tylko przed włamaniem, ale i zdarzeniami losowymi. Mieszkańcy inteligentnego domu po prostu mogą czuć się bezpiecznie;
- oszczędność energii i pieniędzy – w inteligentnym domu łatwiej jest oszczędzać energię. Korzystamy z oświetlenia, wtedy kiedy potrzebujemy i w takiej intensywności, jakiej akurat potrzebujemy. To nie jedyny przykład, ponieważ do energooszczędności przyczyniają się też inne urządzenia, na przykład rolety. Można zasunąć je zdalnie, ograniczając wychładzanie lub nagrzewanie budynku. Kolejnym dowodem na energooszczędność w inteligentnym domu jest możliwość bardzo dokładnych i adekwatnych ustawień ogrzewania.
Ile kosztuje inteligentny dom?
Odpowiedź na to pytanie można otrzymać tylko na podstawie indywidualnej wyceny. Inteligentny dom może kosztować kilka tysięcy, ale też i i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje się w nim znajdą i jaka jest powierzchnia budynku. Powszechnie panuje przekonanie, że smart dom to bardzo droga inwestycja. Jednak warto wziąć pod uwagę, że rezygnując z automatyki domowej, tak czy siak musimy wykonać pewne instalacje, jak monitoring czy system sterowania roletami. Gdy zsumujemy te inwestycje i porównamy ze smart domem, może się okazać, że inteligentny dom wcale taki drogi nie jest.
Inteligentny dom przez wielu uznawany za synonim luksusu i niezbędny element nowoczesnych domów. Przez innych nazywany zbędnym… Jednak powyższe zalety dowodzą, że lepiej jednak inteligentny dom posiadać, niż go nie mieć. A jeśli marzy ci się luksusowy, nowoczesny dom, ale domowy budżet nie pozwala na inwestycje, to zapraszam cię na mój bezpłatny webinar. Opowiadam tam, jak zarabiać na budowie domów jednorodzinnych, nie mając doświadczenia, budżetu na start i znajomości!