Dodatek węglowy, czyli dofinansowanie zakupu paliw stałych rodzi wiele wątpliwości Polaków. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!
Dodatek węglowy to odpowiedź na problemy związane ze wzrostem cen paliw stałych. W urzędach gmin i miast w całej Polsce dziennie pojawia się niemałe grono osób zainteresowanych rządowym wsparciem. Nic w tym dziwnego, gdyż kwota dotacji to 3000 zł. Jak się jednak okazuje, wraz z zainteresowaniem, nie brakuje też wątpliwości. Czy dotacja obejmuje ekogroszek? Kto może z niej skorzystać? Jaki jest czas oczekiwania na wypłatę świadczenia? Poniżej znajdziesz odpowiedzi!
Dodatek węglowy – jak wypełnić wniosek?
Wniosek wypełnia jedna osoba, należąca do gospodarstwa domowego. Podaje swoje dane: imię, nazwisko i pesel oraz dane pozostałych osób, należących do tego gospodarstwa domowego. Niezbędne jest podanie adresu zamieszkania i numeru konta bankowego, jeżeli chcemy, aby dodatek był wypłacony na konto. Pola wyboru należy zaznaczyć: X lub V.
Dodatek węglowy a ekogroszek
Dodatek przewidywany jest dla gospodarstw, które korzystają z takich źródeł ciepła jak:
Jako paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, zatem również ekogroszek.
Dodatek węglowy a komornik
Dodatek na węgiel nie podlega zajęciu komorniczemu. Jeżeli we wniosku nie zostanie podany numer konta bankowego, pieniądze wypłacane będą bezpośrednio w urzędzie.
Mieszkanie w blokach
O dofinansowanie zakupu węgla mogą starać się też mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Jednak muszą oni samodzielnie kupować opał, a źródłem ciepła musi być urządzenie wymienione w ustawie (patrz akapit 1).
Dodatek węglowy – dla kogo?
Dodatek przysługuje:
- obywatelom Polski, zamieszkującym i przebywającym na terytorium RP;
- cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium RP;
- zamieszkałym i przebywającym na terytorium RP obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o dofinansowanie zakupu węgla należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta, osobiście lub za pośrednictwem poczty, a także internetowo przez e-PUAP.
Dodatek węglowy – kiedy wypłata
Wypłata środków ma nastąpić w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku o dodatek węglowy.
Jak wypłacany jest dodatek węglowy?
Dodatek węglowy będzie wypłacony na konto bankowe bądź w formie gotówkowej. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo.
Od kiedy? Do kiedy?
O dofinansowanie do zakupu węgla można starać się od 17 sierpnia do 30 listopada 2022 roku. W tym czasie urzędy będą przyjmować wnioski.
Próg dochodowy
Aby skorzystać z dodatku węglowego, nie trzeba spełniać żadnych kryteriów pod względem progu dochodowego.
Powiadomienie o rozpatrzeniu wniosku
Po rozpatrzeniu wniosku organ wysyła wiadomość na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli adres nie został podany, odbiór decyzji następuje w urzędzie.
Dwie rodziny w jednym domu – kto otrzyma dodatek?
Dodatek przysługuje jednej osobie w gospodarstwie domowym, przy czym jako gospodarstwo domowe rozumie się:
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Jeżeli więc w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, które prowadzą osobne gospodarstwa domowe, każda z tych rodzin otrzyma dodatek węglowy.
Dodatek węglowy – warunki
Podstawowym warunkiem jest to, aby źródło ogrzewania było zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Źródło: Ustawa z dnia 5 sierpnia o dodatku węglowym