Dachy w domach jednorodzinnych to nie tylko kwestia estetyki. To również funkcjonalność budynku. Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj dachu? Sprawdź koniecznie!
W tym artykule znajdziesz:
Dachy w domach jednorodzinnych – rodzaje
Dach ma wpływ na wiele istotnych kwestii, takich jak koszt budowy domu, koszt eksploatacji budynku, jego funkcjonalność i wreszcie estetyka. Warto jednak pamiętać, że wybór dachu nie jest całkowicie dowolny. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na zapisy dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zanim zaczniesz przeglądać projekty domów lub zlecisz wykonanie indywidualnego projektu, sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dachów.
Dach płaski
Dachy płaskie, znane również jako stropodachy to jedne z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Niestety nie cieszą się zbyt dobrą opinią, gdyż mocno kojarzą się z czasami PRL-u, gdzie przeciętny dom był po prostu nudną kostką. Jednak w chwili obecnej wiele tego typu domów przechodzi niesamowite metamorfozy. Dodatkowo, domy z płaskim dachem zagościły też w nowoczesnym budownictwie. Są łatwe w projektowaniu i łatwo można je urządzić – nie występuje mało ustawne poddasze użytkowe. Co ciekawe, płaski dach może być też zaaranżowany jako taras, jednak aby było to możliwe, trzeba pomyśleć o tym już na etapie projektu. A czy dach płaski trzeba odśnieżać? W przypadku zalegania dużej warstwy śniegu oczywiście warto to zrobić. Może on bowiem powodować gromadzenie się wilgoci w budynku. Nie trzeba jednak obawiać się zawalenia się dachu pod naporem śniegu, o ile oczywiście budynek został zaprojektowany i zbudowany prawidłowo.
Dach jednospadowy
Dachy jednospadowe są zwane również jednopołaciowymi, ponieważ cała ich powierzchnia stanowi jedną połać. Takie dachy bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku wąskich budynków o prostej konstrukcji. Nie sprawiają trudności na etapie montażu pokrycia. Zaletą dachu jednospadowego jest też dość niski koszt budowy. Budynki o konstrukcji dachu jednospadowego świetnie sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie.
Dach dwuspadowy
Dachy dwuspadowe, czyli rozwiązanie najpopularniejsze, charakterystyczne zarówno dla budynków tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Dachy dwuspadowe są relatywnie tanie w budowie i w użytkowaniu. Ogólna konstrukcja budynku i fakt występowania tylko dwóch połaci pozytywnie wpływa na energooszczędność domu. Ekipy budowlane mają też dość duże doświadczenie w budowie dachów dwuspadowych, więc nie trzeba obawiać się ewentualnych błędów w wykonaniu. Za wadę dachu dwuspadowego możemy uznać dużą popularność, a zatem powtarzalność tego rozwiązania. Nie zadowoli więc inwestorów, którzy przykładają wielką wagę do estetyki swojego domostwa i chcą się w tej kwestii wyróżnić.
Dach czterospadowy
Kolejny typ dachu skośnego to dach czterospadowy, znany również jako namiotowy i kopertowy. Składa się z czterech połaci dachu: czterech trójkątów lub dwóch trapezów i dwóch trójkątów. Zaletą czterospadowych dachów w domach jednorodzinnych jest spora oryginalność projektów, a co za tym idzie, więcej możliwości dla inwestorów. Oprócz tego są one bardzo odporne na zjawiska atmosferyczne – wiatr i śnieg. Wadą jest oczywiście mniej ustawne poddasze użytkowe.
Dach wielospadowy
Dachy wielospadowe pozwalają inwestorom na zaprojektowanie domu według indywidualnych preferencji. Najczęściej występują na budynkach o dużej powierzchni i rozbudowanym kształcie. Spośród wszystkich rodzajów dachów, dachy wielopołaciowe są najdroższe, wymagają najwięcej nakładu pracy i czasu. Wzrasta też ilość potrzebnych materiałów, zarówno na budowę konstrukcji dachu, jak i jego pokrycie czy izolację.
Dach mansardowy
Jakie jeszcze dachy można spotkać w domach jednorodzinnych? Na przykład mansardowe, zwane również dachami łamanymi lub dwukondygnacyjnymi. Takie dachy składają się z dwóch części – górnej o łagodniejszym kącie nachylenia i dolnej o ostrzejszym spadzie. Decydując się na taki dach, należy wziąć pod uwagę konieczność solidnej izolacji załamań. W przeciwnym razie może to być miejsce występowania mostków termicznych. Zaletą domu jednorodzinnego z dachem mansardowym jest łatwość aranżacji poddasza użytkowego. Dachy mansardowe kuszą swoją oryginalnością, jednak są dość kosztowne.
Dach naczółkowy
Dachy naczółkowe przypominają dachy dwuspadowe, jednak ich szczytowe narożniki są ścięte. Występują tam dwa niewielkie naczółki, tak więc konstrukcja składa się tak naprawdę z czterech połaci. Dzięki temu więźba dachowa jest wzmocniona i bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych. Dach naczółkowy jest dość kosztowny, a jego wykonanie należy zlecić doświadczonej ekipie.
Dachy w domach jednorodzinnych – jaki rodzaj dachu wybrać?
Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dachu. Niestety jednak nie można wybrać dowolnego z nich, uwzględniając jedynie kwestie estetyki, funkcjonalności i własnych upodobań. Należy bowiem sprawdzić wcześniej zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może się zdarzyć, że dokument nie będzie zezwalał na budowę domu z płaskim dachem. W przypadku dachów spadzistych MPZP może narzucać kąt nachylenia dachu. Co istotne, w niektórych przypadkach zapisy regulują również pokrycie dachowe – jego kolor czy rodzaj.