chudy beton

Chudy beton albo też chudziak to materiał niezbędny na budowie. Kiedy się go stosuje? Jaki ma skład? Jakie są jego właściwości? Tego dowiesz się już za chwilę!

Czym jest chudy beton?

Chudziakiem określa się klasę betonu o niskiej wytrzymałości – C8/10. Mimo tej właściwości znajduje on zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko. Chudy beton na budowie wykorzystuje się już na etapie wykonywania fundamentów.

Beton chudy – skład

Chudziak to mieszanka cementu, kruszywa (najczęściej piasku) i wody, przy czym dokładne proporcje składników zależne są od tego, jaką gęstość mieszanki chcemy uzyskać. Najczęściej jednak chudy beton ma konsystencję mokrej ziemi.

Właściwości chudego betonu

Chudziak jest plastyczny i można go zastosować w dowolnej konsystencji, dzięki czemu łatwo uzyskać stabilizację podbudowy. Z uwagi na niską wytrzymałość – do 10 MPa, chudziaka nie należy stosować w celu budowy elementów konstrukcyjnych. Do tego potrzebny jest beton o wyższych klasach.

Zastosowanie chudego betonu

Niska odporność na ściskanie nie czyni z chudziaka nieprzydatnego materiału budowlanego. Wręcz przeciwnie, ma on dość spore zastosowanie w budownictwie. Jest świetny jako warstwa podkładowa w wykopie fundamentowym, dzięki czemu zapobiega mieszaniu się betonu konstrukcyjnego z ziemią.

Zabezpiecza zbrojenie i tworzy barierę, dzięki której z warstwy betonu konstrukcyjnego na fundamenty nie odpływa woda. Zadaniem chudziaka jest też stabilizacja podłoża – stanowi on warstwę wyrównawczą, co zapewnia większą stabilność całej konstrukcji.

Chudy beton wykorzystuje się nie tylko jako warstwę podkładową fundamentu, ale również pod posadzki, jako wylewkę pod kominy i tarasy. Jego zaletą jest również cena – chudziak to relatywnie tani beton. Ze względu na cenne właściwości i zastosowanie, nie warto rezygnować z wykonania warstwy betonu chudego pod fundamentami.

Chudziak pod fundamenty

Beton podkładowo-wyrównujący można zamówić w betoniarni. Można też zdecydować się na samodzielne sporządzenie mieszanki betonowej. Pierwsza opcja jest nieco droższa, ale za to pozwala zaoszczędzić czas i wiele pracy. Przyjmuje się, że warstwa wyrównawcza z betonu chudego powinna mieć grubość około 8-10 cm.

Similar Posts