Gotowe projekty domu cieszą się dużą popularnością. Są tańsze i krócej czeka się na ich realizację w porównaniu do projektów indywidualnych. Dowiedz się więcej!
Dlaczego warto kupić gotowy projekt domu?
Gotowy projekt domu jest określany jako tańszy od projektu indywidualnego. Jest to oczywiście prawda, jednak w tym artykule powiem ci, dlaczego lepiej nie sugerować się ceną. Poznasz zalety gotowego projektu domu, ale też dowiesz się, o czym musisz pamiętać, decydując się na to rozwiązanie.
Na wstępie ważna, a może i najważniejsza rzecz – lepiej nie zapominać o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli kupisz projekt, zanim załatwisz dokument, może się okazać, że wybrany przez ciebie dom nie będzie mógł powstać na tej konkretnej działce, bo nie spełnia wymogów opisanych właśnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Co jeśli nie ma takiego planu, w miejscu, w którym chcesz postawić dom? Musisz złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w urzędzie miasta lub gminy.
Gotowy projekt domu – zalety
Gotowe projekty domów mają wiele zalet, dlatego inwestorzy decydują się na nie chętniej niż na indywidualne zamówienie. Mimo to jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, wybierając projekt gotowy.
Niższa cena
To, że projekt gotowy jest tańszy od indywidualnego, jest jedną z największych jego zalet. Jak się okazuje, różnica w cenie może wynosić kilka, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dla wielu inwestorów jest to więc spory wydatek już na początku budowy, zwłaszcza że gotowe projekty są profesjonalnie wykonane i wpisują się w zapotrzebowania klientów. Mimo tak znaczącej różnicy w cenie często zdarzają się jednak sytuacje, kiedy warto, a nawet trzeba kupić indywidualny projekt. Szukanie oszczędności na siłę na tym etapie, może być nieopłacalne, ale o tym za chwilę.
Szeroki wybór
Bogata oferta gotowych projektów domów to kolejny ich atut. Wystarczy odwiedzić biuro projektowe, by dowiedzieć się, że jest w czym wybierać. Nawet jeśli wstępnie wiesz już, w jakim stylu chcesz budować, jakie materiały są dla ciebie najbardziej odpowiednie i jaki kształt budynku preferujesz, na pewno znajdziesz coś dla siebie w gotowej puli projektów. Poza tym wybór projektu domu z zaproponowanych przez biuro rozwiązań jest świetną opcją dla przyszłych inwestorów, którzy nie mają pomysłu na własne cztery kąty. Przeglądając projekty gotowe, można łatwiej sprecyzować swoje oczekiwania.
Możliwość adaptacji
Jeśli wybierzesz gotowy projekt domu, w dalszym ciągu możesz wprowadzić drobne zmiany pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Niestety tu pojawia się problem, o którym wcześniej wspominałem, czyli dodatkowe koszty. Wprowadzanie zbyt wielu zmian, szczególnie tych konstrukcyjnych oznacza kolejne godziny pracy architekta, a zatem cena projektu raptownie wzrasta.
Oszczędność czasu
Kolejną zaletą gotowych projektów domów jest szybszy czas realizacji. Zwykle trwa to kilka tygodni wraz z adaptacją. Z kolei wykonanie projektu indywidualnego może trwać kilka miesięcy, a nawet więcej.
Kosztorys budowy już na wstępie
Atutem projektów gotowych jest też zaznajomienie się z kosztami budowy przed powstawaniem inwestycji. Większość biur oferuje projekty wraz z kosztorysem. Dzięki temu inwestor ma kontrole nad wydatkami w trakcie budowy.
Kiedy lepiej wybrać projekt indywidualny?
Jest kilka sytuacji, w których lepszym wyborem okazują się projekty indywidualne:
- występują wady działki;
- chęć wyeksponowania zalet działki;
- inwestor planuje budowę domu o nietypowym kształcie;
- konieczność wprowadzenia zbyt wielu kosztownych zmian w projekcie gotowym.
Poza tym dom powstały na podstawie projektu indywidualnego jest jedyny w swoim rodzaju, co dla wielu inwestorów okazuje się bardzo ważne.
O czym musisz pamiętać, wybierając gotowy projekt domu?
Mimo że wybór projektów gotowych jest naprawdę bardzo szeroki, wielu klientów obawia się powtarzalności. Często też zdarza się, że dla działek o nietypowym kształcie czy kącie nachylenia trudno jest wybrać gotowe rozwiązania. A jeśli nie wiesz, jaki projekt wybrać, nie wahaj się pytać architekta.