rynny

Rynny – niezbędne elementy budynku, które odpowiadają za odprowadzanie wody z dachu. Jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów? Co wybrać? Sprawdź koniecznie!

System odprowadzania wody z deszczu i śniegu to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym budynku. Bez niego byłby on narażony na stałe działanie wilgoci i konsekwencje z tym związane. Rynny powinny być montowane na etapie budowy dachu. Do dyspozycji pozostaje kilka materiałów o różnych właściwościach i w różnych cenach. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni montaż. To wszystko wpływa na wytrzymałość systemów rynnowych i ich sprawne działanie. Oczywiście całość musi też prezentować się estetycznie, pasować do dachu, elewacji budynku i innych elementów posesji.

System rynnowy – co zawiera?

System rynnowy to nie tylko same rury, ale również dodatkowe, a zarazem niezbędne elementy, jak:

  • rynny dachowe;
  • rury spustowe;
  • narożniki;
  • haki – uchwyty rynnowe;
  • złączki, mufy, obejmy;
  • kolanka;
  • trójniki;
  • osadniki rynnowe.

Z jakiego materiału rynny?

Podczas wyboru rynien inwestorzy często kierują się ceną poszczególnych rozwiązań. Musisz jednak pamiętać, że od jakości materiału będzie zależało, jak długo taki system rynnowy wytrzyma. Co więcej, ewentualne naprawy i konserwacje mogę być kłopotliwe ze względu na niełatwy dostęp do większości elementów systemu odprowadzania wody. Warto zatem przeanalizować wszelkie za i przeciw dostępnych materiałów jeszcze przed zakupem.

Rynny plastikowe

Najtańsze rozwiązanie to rynny PVC. Charakteryzują się one bardzo gładką powierzchnią, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu i dobrze odprowadzają wodę. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można je łatwo dopasować do dachu i elewacji. Rynny PCV nie korodują i są dość odporne na uszkodzenia, jednak mimo wszystko mniej wytrzymałe od stalowych odpowiedników. Warto pamiętać, że pod wpływem działania zmiennych temperatur, rynny z tworzyw sztucznych mogą się kurczyć lub rozszerzać. Z biegiem czasu kolor rynien plastikowych nie jest już tak intensywny, jak na etapie montażu.

Rynny stalowe

Szczególną popularnością cieszą się rynny ze stali, które powlekane są specjalną powłoką ochronną. Są odporne na ciężar, uszkodzenia mechaniczne i zmienne temperatury. Jednak właśnie ich powłoka może ulegać zarysowaniu, co często prowadzi do korozji. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas montażu takich rynien, aby nie naruszyć warstwy ochronnej. Stan orynnowania stalowego należy regularnie sprawdzać i w razie potrzeby go konserwować. Wadą tego rozwiązania może być też nieco trudniejszy montaż niż w przypadku rynien PVC.

Rynny aluminiowe

Kolejne rozwiązanie to rynny z aluminium, które charakteryzują się niską wagą, przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Podobnie jak rynny z plastiku, mają gładką powierzchnię, co ułatwia szybkie odprowadzenie wody. Są równie łatwe w utrzymaniu. Jak w przypadku rynien stalowych, rynny aluminiowe pokryte są specjalną powłoką ochronną. Z tego powodu wymagają ostrożnego montażu przez doświadczoną w tym zakresie ekipę. Wadą tego rozwiązania jest wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej. Poza tym dodatkowe elementy systemu rynnowego w przypadku aluminium są dość trudno dostępne. Warto pamiętać, że elementów aluminiowych nie wolno łączyć z miedzią, gdyż materiały te oddziałują na siebie wzajemnie, co powoduje korozję.

Rynny miedziane

Najwyższą jakością odznaczają się systemy rynnowe miedziane. Są odporne na działanie temperatur i trwałe. Nie korodują, a ich powierzchnia jest gładka. Rynny miedziane są łatwe w utrzymaniu – nie pojawia się na nich nalot i pleśń. Jednak miedź należy do drogich surowców, a więc taki system orynnowania nie będzie tanią inwestycją. Decydując się na miedziane rynny, nie należy stosować elementów z innych materiałów jak aluminium czy stal. Nie należy więc montować ich na budynku z dachem stalowym lub aluminiowym. Rynny miedziane dostępne są też w dość ubogiej palecie kolorystycznej.

Rynny tytanowo-cynkowe

Godnym uwagi rozwiązaniem są też rynny tytan-cynk. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie zmiennych temperatur i nie korodują. Do wad możemy zaliczyć dość wysoką cenę, mały wybór kolorów i lekko chropowatą powierzchnię, co ma wpływ na utrzymywanie się zabrudzeń i szybkość odprowadzania wody.

Jaki system rynnowy wybrać? O czym pamiętać?

Dobrze działający system rynnowy jest przede wszystkim fachowo zamontowany. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Mamy do czynienia z różnymi materiałami, dlatego montaż w przypadku poszczególnych systemów będzie odmienny. Oto kilka zasad, o których musisz pamiętać, jeśli systemy odprowadzania wody w twoim domu mają sprawnie działać i długo wytrzymać:

  1. Cięcie materiałów powinno odbywać się wyłącznie za pomocą specjalnych narzędzi. Na przykład w przypadku stali będą to nożyce do stali, a nie szlifierka kątowa. Nie stosując się do tej zasady i uszkadzając powłoki ochronne materiału, możemy mieć pewność pojawienia się rdzy.
  2. Jednym z najczęstszych problemów z odpływem wody jest brak zachowania odpowiedniego spadku rynien i odstępu pomiędzy poszczególnymi hakami. Spadek powinien wynosić około 3 mm na metr bieżący.
  3. Poszczególne części systemu rynnowego powinny być odpowiednio dobrane pod względem parametrów i materiału. Nie wolno łączyć materiałów, które oddziałują na siebie i powodują korozję.
  4. Niezbędne jest zastosowanie złączy dylatacyjnych. Ich zadaniem jest kompensowanie działania zmiennych temperatur na materiały, z których wykonane są rynny.

Orynnowanie w domu jednorodzinnym nie należy do najdroższych inwestycji, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach. Odradzam sugerowanie się wyłącznie cenami i wybór produktów różnych producentów. Takie praktyki mogą sprawić, że wytrzymałość systemu będzie o wiele krótsza, niż ta deklarowana przez producenta. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na rynny plastikowe, stalowe czy miedziane, zwróć uwagę na jakość materiału i powłok. Wybierz produkty sprawdzonych producentów i nie pomijaj żadnych części, niezbędnych do właściwego montażu, a rynny posłużą ci nawet przez kilkadziesiąt lat.

Similar Posts