Sztukateria elewacyjna to prosty sposób na ozdobienie domu od zewnątrz. Jakie są jej rodzaje? Z czego wykonuje się takie zdobienia? Przeczytaj i sprawdź!
Sztukateria elewacyjna to różnego rodzaju detale architektoniczne: listwy, gzymsy i podokienniki. Może być wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej stosuje się styropian. Dzięki sztukaterii elewacja całkowicie zmienia swoje oblicze. Dom prezentuje się bardzo estetycznie, a otoczenie zyskuje niezwykły klimat. Zwykle montuje się ją na domach w konkretnym stylu (wille, dworki), jednak dostępne są również proste sztukaterie pasujące do domów w stylu nowoczesnym. Już za chwilę poznasz rodzaje dekorów elewacyjnych, a jeśli jesteś właśnie na tym etapie wykańczania własnego domu i jeszcze ci mało, zapisz się na mój bezpłatny webinar. Powiem ci jak zarabiać dobre pieniądze na realizacji własnej pasji w dziedzinie budowy domów jednorodzinnych!
Sztukateria elewacyjna – rodzaje
- gzymsy elewacyjne – to szerokie listwy, mocno wystające poza powierzchnię ściany budynku. Mogą być montowane pod i nad oknem, a także pod dachem;
- listwy elewacyjne – dostępne w różnych wariantach, montowane najczęściej wokół okien i drzwi w formie opaski;
- bonie elewacyjne – to zwykle prostokątne, nieco większe elementy, którymi zdobi się naroża ścian zewnętrznych;
- wsporniki elewacyjne – elementy, które łączy się z listwami (wsporniki montowane są pod nimi). Oprócz funkcji estetycznej stanowią zabezpieczenie większych części sztukaterii;
- zworniki elewacyjne – niewielkie elementy, montowane najczęściej na środku górnych listew okiennych;
- fasety elewacyjne – szerokie elementy stosowane tuż pod podbitką dachową. Dzięki nim można optycznie powiększyć budynek;
- kolumny elewacyjne – stosowane najczęściej tuż przy wejściu do budynku, służą jako podpora. Wywodzą się już z czasów starożytnych;
- deski elewacyjne – listwy wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych, zwykle ozdabia się nimi przestrzenie przy oknach;
- łuki elewacyjne – wygięte elementy, najczęściej stosowane nad oknami lub drzwiami o zaokrąglonym profilu;
- pilastry elewacyjne – to alternatywa dla kolumn. Zwykle są to długie i szerokie, zdobione listwy, stosowane przy drzwiach wejściowych.
Sztukateria zewnętrzna – szerokie zastosowanie
Rolą sztukaterii elewacyjnej jest przede wszystkim zdobienie budynku. Jednak oprócz tego, dekoria zabezpiecza elementy ścian przed ściekającą wodą, ciemnymi zaciekami i uszkodzeniami mechanicznymi naroży ścian i wnęk okiennych. W razie potrzeby można dość łatwo ją odmalować. Jak wspomniałem wcześniej, sztukaterie doskonale sprawdzają się do ozdabiania przestrzeni wokół okien i drzwi, pod dachem, ale również nad cokołami i przy narożach.
Sztukateria elewacyjna – materiały
Dekory zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak wykorzystuje się listwy styropianowe. Są one lekkie, dzięki czemu można je łatwo zamontować. Styropian zwykle pokryty jest już siatką i klejem. Profile styropianowe są najtańsze, jednak charakteryzują się dość niską trwałością. Trzeba liczyć się z tym, że mogą się one kruszyć lub być uszkadzane przez ptactwo. Dlatego też wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, o czym opowiem w części dotyczącej montażu sztukaterii.
Kolejny materiał na sztukaterię elewacyjną to gips. Jest cięższy od styropianu, ale podobnie jak on może być podatny na kruszenie się. Dostępne są również profile elewacyjne z betonu czy kamieni, jednak wraz z wytrzymałością rośnie też waga materiału. Co za tym idzie, montaż okazuje się dużo bardziej skomplikowany.
Sztukateria elewacyjna może być też wykonana z drewna lub z tworzyw sztucznych imitujących drewno.
Sztukateria elewacyjna styropianowa – montaż
Współcześnie najchętniej wybierana ozdobą domów jednorodzinnych są dekory styropianowe. Wszystko za sprawą niskiej ceny i wagi, a co za tym idzie również łatwego montażu materiału. Z tego powodu przedstawię, jak wygląda montaż sztukaterii elewacyjnej, wykonanej właśnie ze styropianu:
- Pierwszym krokiem jest oczywiście dokonanie dokładnych pomiarów miejsc, które zamierzasz ozdobić za pomocą sztukaterii elewacyjnej.
- Następnie należy równie dokładnie dociąć listwy i sprawdzić, czy pasują.
- Jeżeli wszystko się zgadza, możesz przystąpić do gruntowania powierzchni, na której znajdą się gzymsy styropianowe.
- Kolejnym krokiem jest już klejenie sztukaterii za pomocą kleju montażowego.
- Następnie należy wypełnić łączenia listew i zabezpieczyć krawędzie sztukaterii specjalną masą szpachlową, dzięki czemu będzie ona bardziej odporna na warunki atmosferyczne.
- Po zamontowaniu sztukaterii warto dokładnie zagruntować jej powierzchnię.
- Tak przygotowane listwy elewacyjne możemy pomalować dwukrotnie farbą elewacyjną.
Listwy elewacyjne – cena
Listwy elewacyjne dostępne są w różnych cenach, ponieważ jak już wiesz, istnieje wiele ich rodzajów. Zatem koszt takich zdobień będzie zależał głównie od rozmiaru listew, kształtu, grubości itp. W przybliżeniu metr bieżący sztukaterii styropianowej to koszt 50-100 zł.
Czy warto montować gzymsy elewacyjne?
Sztukateria elewacyjna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Zazwyczaj znajduje ona zastosowanie w konkretnych projektach domów jednorodzinnych. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na ozdobienie budynku za pomocą sztukaterii elewacyjnej, upewnij się, że dekory pasują do twojego domu i otoczenia.