bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe. Jakie są ostateczne założenia przyjętego już przez rząd programu? Kto i na jakich zasadach z niego skorzysta?

Bezpieczny Kredyt 2% na pierwszy dom zbliża się już wielkimi krokami. 14 marca 2023 roku rząd przyjął projekt ustawy. Prawdopodobnie już w lipcu 2023 roku ruszą pierwsze tanie kredyty. Jak faktycznie będzie wyglądał udział w programie? Tego dowiesz się już za chwilę!

Program pierwsze mieszkanie. Bezpieczny kredyt 2% i Konto mieszkaniowe

Przyjęty przez rząd program składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to Bezpieczny Kredyt 2%, z którego można będzie sfinansować na przykład budowę swojego pierwszego domu. Druga część kredytu, czyli Konto Mieszkaniowe, skierowana jest dla osób, które budowę domu mają dopiero w dalekich planach. W ramach programu będą mogli oni oszczędzać pieniądze na taki cel inwestycyjny, za co otrzymają specjalną premię. 

Dla kogo bezpieczny kredyt 2%?

Program przeznaczony jest dla osób do 45 roku życia, które nie posiadają i nie posiadały mieszkania, domu oraz spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią osoby, które odziedziczyły nie więcej niż ½ udziału w jednym lokalu lub domu, ale nie zamieszkują pod tym adresem. W takiej sytuacji będą oni mogli skorzystać z programu. W przypadku małżonków lub rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka wystarczy, że jedno z nich spełni warunek wieku.

Skąd to niskie oprocentowanie?

Bezpieczny kredyt to system dopłat do rat kredytu mieszkaniowego. Dopłaty stanowić będą różnicę pomiędzy stałą stopą ustaloną na podstawie średniego, pomniejszonego o marżę oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Zatem w okresie dopłat, oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2% + marża, prowizja i inne ewentualne opłaty bankowe.

Jaka wysokość kredytu?

Uczestnicy programu będą otrzymywać dopłaty przez okres 10 lat, od momentu zaciągnięcia zobowiązania. Maksymalna wysokość kredytu wynosić będzie 500 tys. złotych, a w przypadku małżonków lub rodziców co najmniej jednego dziecka – 600 tys. złotych. Z kolei maksymalna wysokość wkładu własnego to 200 tys. złotych, przy czym z programu będą mogły skorzystać też osoby, które wkładu własnego nie zgromadziły (w ramach programu: Mieszkanie bez wkładu własnego).

Bezpieczny kredyt 2% – przykład

Dla kredytu w wysokości 550 tys. zł zaciągniętego na 30 lat oprocentowanie wynosi 8,46%. W celu ustalenia dopłaty, oprocentowanie kredytu zostanie pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży). 

  • Wysokość pierwszej raty bez dopłaty to: 5405,28 zł
  • wysokość pierwszej raty po dopłacie to: 2832,19 zł
  • wysokość raty stałej po 10 latach to: 3172,74 zł (przy założeniu, że warunki pozostają bez zmian).

Kto może skorzystać z programu Konto Mieszkaniowe?

W przeciwieństwie to bezpiecznego kredytu, konto mieszkaniowe będą mogły założyć również osoby, które już posiadają mieszkanie lub dom, jednak nie większe niż:

  • 50 m2 – rodzina z 2 dzieci;
  • 75 m2 – rodzina z 3 dzieci;
  • 90 m2 – rodzina z 4 dzieci;
  • bez limitu m2 – rodzina z 5 (i większą liczby) dzieci.

Konto mieszkaniowe – zasady

Uczestnicy programu deklarować będą wpłaty od 500 do 2000 zł miesięcznie przez okres od 3 do 10 lat. Jeśli wpłaty będą systematyczne i będzie ich przynajmniej 11 rocznie, wówczas otrzymają premię za oszczędzanie. Taka premia będzie naliczana raz w roku w wysokości zależnej od sumy środków zgromadzonych na koncie, wysokości inflacji i zmian rynkowych cen nieruchomości.

Na co będzie można wydać zaoszczędzone środki?

Zaoszczędzone środki będzie można wydać na zakup nieruchomości i budowę domu. Uczestnicy będą mieli 5 lat na wydanie środków, chyba że okres oszczędzania zakończy się przed 25 rokiem życia, wówczas zostanie on wydłużony do ukończenia lat 30.

Similar Posts