materiały budowlane

Materiały budowlane i ich ceny to temat bardzo istotny dla osób przygotowujących się do budowy domu, dlatego postanowiłem poświęcić mu cały wpis. Jak się okazuje, na materiałach można czasem sporo zaoszczędzić, ale z drugiej strony również nieźle przepłacić. Kto zatem powinien kupować materiały budowlane? Wykonawca czy inwestor? Sprawdźmy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Materiały budowlane – 8% a 23% VAT

Inwestorzy często decydują się na to, by materiały budowlane kupował wykonawca. Podatek dla materiałów kupowanych wraz z usługą montażu wynosi 8%, a nie 23%, jak w przypadku towarów zakupionych oddzielnie. Jako że niektóre materiały idą na budowie w naprawdę ogromnych ilościach, ostateczna różnica w cenie za towar zakupiony samodzielnie w porównaniu do kupowanego w pakiecie z usługą może być dość znacząca. Jest jednak jedno  „ale”. Wykonawca prawdopodobnie zrobi zakupy w tej hurtowni budowlanej, która jemu odpowiada, pod względem wygody i odległości, nie bacząc na ogólne ceny materiałów.

Może się więc okazać, że ten sam towar w innych składach budowlanych jest znacznie tańszy, niż w wybranej przez wykonawcę hurtowni. Tak więc mimo 23% podatku VAT podczas samodzielnych zakupów, suma za materiały i usługę oddzielnie będzie niższa niż ta, którą zaproponuje ci wykonawca, doliczając do usługi własne materiały.

Jest jeszcze kolejne ryzyko dla inwestora. Zawierając umowę z wykonawcą na usługę wraz z materiałami, inwestor nie ma szczególnej kontroli nad jakością wykorzystanych przez wykonawcę materiałów.

Co więc zrobić? Najlepiej po prostu zapytać wykonawcę o to, gdzie będzie się zaopatrywał w materiały budowlane i zweryfikować ceny w wybranej przez niego hurtowni. Warto odwiedzić pobliskie składy budowlane i porównać, jak to wygląda w przypadku jednego i drugiego rozwiązania. Możesz też poprosić wykonawcę o dwie wyceny – jedną z wliczeniem materiału, drugą za samą usługę. Wówczas będzie ci łatwiej podjąć decyzję, która opcja jest dla ciebie korzystniejsza.

Materiały kupuje wykonawca – rabaty firm budowlanych w hurtowniach

Kolejną ważną kwestią w temacie cen materiałów budowlanych jest fakt, że wykonawcy mają w zaprzyjaźnionych hurtowniach stałe, dość duże rabaty. Załóżmy więc, że firma budowlana ma w hurtowni 20% rabatu. W przypadku sporej ilości materiałów taki procent obniżki może wyglądać bardzo kusząco, prawda? Jednak ponownie to, że kupimy taniej materiały budowlane w danym sklepie, nie oznacza, że kupujemy je tanio. Może się okazać, że w innym miejscu za te same produkty zapłacisz mniej bez rabatu. Z uwagi na sporą ilość zamawianego materiału, możesz też otrzymać własny rabat.

Jakie jest więc rozwiązanie? Takie samo jak poprzednio. Jeżeli chcesz dobrze zaoszczędzić na materiałach budowlanych, porównaj ceny w hurtowniach budowlanych proponowanych przez twojego wykonawcę z tymi znalezionymi przez ciebie.

Zakup materiałów budowlanych przez inwestora

Decydując się na samodzielny zakup materiałów budowlanych, płacisz wyższy podatek i nie korzystasz z rabatów, które to w hurtowniach mają wykonawcy. Jednak, jak napisałem wcześniej, niższy podatek i rabaty wcale nie są gwarancją taniego materiału. Z tego powodu, w niektórych sytuacjach samodzielny zakup towaru może być korzystniejszy dla inwestora. Jednak czy wygodniejszy? Niekoniecznie, ponieważ musisz liczyć się z odwiedzeniem przynajmniej kilku składów budowlanych w celu sprawdzenia aktualnych cen, ewentualnych promocji i rabatów ilościowych.

Z drugiej zaś strony, masz większą kontrolę nad ilością zużytego towaru. Dzięki temu możesz upewnić się również, że niewykorzystane materiały trafią z powrotem do hurtowni, a nie na inną budowę. Kupując samodzielnie materiały, masz też gwarancję ich jakości.

Musisz też pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Zakupy w hurtowni budowlanej dla osoby, która nie zna się na rzeczy, mogą być bardzo kłopotliwe i czasochłonne. Nie dość bowiem, że będziesz musiał szukać okazji cenowych to jeszcze upewnić się, że kupujesz dokładnie taki towar, jaki jest potrzebny i że ma on odpowiednią jakość.

Kto powinien kupować materiały budowlane?

Wiesz już, jak wygląda kwestia cen materiałów budowlanych kupowanych przez wykonawcę i samodzielnie przez inwestora. Teraz czas na małe podsumowanie. Jeżeli nie masz czasu na szukanie okazji i porównywanie cen, prawdopodobnie lepszą opcją będzie dla ciebie ta, w której to wykonawca zamawia materiały, szczególnie jeśli korzystasz z usług firmy doświadczonej, z polecenia rodziny lub znajomych. Możesz też sprawdzić realne opinie o firmie jej poprzednich klientów. Jeśli jest to firma, która dba o swoją renomę, z łatwością znajdziesz na jej temat wiele informacji w Internecie, chociażby w mediach społecznościowych.

Często rzeczywiście zdarza się, że wykonawca jest w stanie uzyskać lepsze ceny materiałów budowlanych, na czym korzysta inwestor. Czasem jednak różnice w cenach bywają nieznaczne. Jeśli zależy ci, by wprowadzać oszczędności podczas budowy domu, wszędzie tam, gdzie to możliwe, to polecam porządny research cen materiałów budowlanych. Sprawdź ceny pobliskich hurtowni i składów, porównaj je z tymi oferowanymi przez wykonawcę. Jednak pamiętaj, by zwracać uwagę na jakość. Oszczędzanie na ważnych z punktu widzenia budowy domu materiałach i elementach kosztem jakości nigdy nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Similar Posts